Moksifloksasin hidroklorür'ün elektrokimyasal özelliklerinden yararlanarak ticari ilaç formlarındaki ve insan idrarına eklenen miktarının belirlenmesi
Reduction behaviour of moxifloxacine hydrochloride and its determination in human urine and tablet dosage form by voltammetry
  1. Tez No: 522270
  2. Yazar: BURCU TEPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Moksifloksasin hidroklorürün (MOKHCI) farmasötik preparatlardaki ve insan idrarına eklenen miktarını belirlemek için voltametrik bir yöntem kullanıldı. Elektrokimyasal deneyler, camsı karbon elektrotta (GCE) 0,51-12,00 pH aralığında farklı tampon çözeltilerde dönüşümlü voltametri ve diferansiyel puls voltametri (DPV) teknikleri ile gerçekleştirildi. pH'ın pik potansiyeli ve pik akıma etkisi incelendi. Analitik tayin için fosfat tamponu (pH 6,50) seçildi. Akımın difüzyon kontrollü olduğu tespit edildi. MOKHCl'ün 3x10-4 M – 1,1x10-3 M konsantrasyon aralığında DPV tekniği ile doğrusal bir kalibrasyon eğrisi oluşturuldu. Belirme sınırı (LOD) ve kantitatif tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 5,51x10-5 M ve 2,30 x10-4 M olarak bulundu. Uygulanan yöntem valide edildi.
Özet (Çeviri)
A voltammetric method was used for the quantitative determination of moxifloxacin hyrochloride (MOXHCl) in pharmaceutical preparations and spiked human urine. The electrochemical experiments were carried out in different buffer solutions in the pH range from 0.51 to 12.00 on glassy carbon electrode (GCE) by cyclic voltammetry (CV) and differential pulse voltammetry (DPV) techniques. The effect of pH on the peak current and peak potential was investigated. Phosphate buffer (pH 6.50) was selected for analytical purposes. The peak was established to be diffusion controlled nature of electrode. A linear calibration curve for DPV analysis was constructed in the MOXHCl range from 3x10-4 M to 1.1x10-3M. Limit of detection (LOD) and quantification (LOQ) were obtained as 5.51x10-5 M and 2.30x10-4 respectively. Applied method was valided.