Boru demet taşıyıcı levhalarında ısı taşınım katsayısının ve basınç düşüşünün nümerik olarak incelenmesi
Numerical investigation of the heat transfer and pressure drop on tube bundles support plates
  1. Tez No: 522279
  2. Yazar: MARDİROS ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, günlük hayatımızda çeşitli uygulamalarla sıklıkla karşımıza çıkan ve endüstriyel çalışmalarda önemli bir yeri olan ısı değiştiricileri ele alınmıştır. Büyük boyut ısı değiştiricilerinin hassas şekilde hesaplanabilmeleri için doğrulanmış bir yöntem oluşturmak amaçlanmıştır. Bu amaçla da deneyleri önceden yapılmış farklı dizilişlerdeki boru demetlerindeki akış ve ısı transferi problemlerinin sayısal çözümlemesi hedeflenmiştir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (Computational Fluid Dynamics, CFD) tabanlı bilgisayar programları vasıtasıyla nümerik çalışma yapılmış ve sonuçta elde edilen veriler deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Böylelikle gelecekte yapılması gereken deney sayılarının azaltılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, heat exchangers which are frequently confronted with various applications in our daily life and which have an important place in industrial studies are discussed. It is aimed to establish a verified method for precise calculation of large size heat exchangers. For this purpose, numerical analysis of the flow and heat transfer problems in the tube bundles in the different series which have been experimented before is aimed. Computational Fluid Dynamics (CFD) based computer programs were used to perform numerical studies and the resulting data were compared with experimental data. This will reduce the number of experiments that need to be done in the future.