Metal matrisli kompozitlerin farklı dövme yöntemleri ile dövülerek yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of surface properties of metal matrix composites by threated different impact processes
- Tez No: 522282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada farklı kütlesel oranlarda silisyum karbür takviyesi içeren alüminyum esaslı metal matrisli kompozit malzemeler karıştırmalı döküm yöntemi ile üretilmiş ve üretilen numuneler bilyalı dövme yöntemi ve ultrasonik dövme yöntemi kullanılarak deforme edilmiştir. Numunelerin deformasyon işlemleri öncesinde ve sonrasında sahip olduğu yüzey özellikleri deneysel çalışmalar ile incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda yapının içerdiği takviye faz oranının artmasının porozite oluşumunun artmasına sebep olduğu ve bu nedenle numunelerin sahip oldukları çekme dayanımlarının ve sertlik değerlerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Uygulanan dövme yöntemleri ile numunelerin yüzeylerinde meydana gelen deformasyon sertleşmesi sonucunda porozitenin neden olduğu bu etkinin azaldığı ve numunelerin bu özelliklerinde önemli bir iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca takviye oranının artmasıyla numunelerin aşınma dayanımlarının da arttığı ve uygulanan dövme yöntemleri ile de bu dayanımın bir miktar daha iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, aluminum based metal matrix composite materials containing silicon carbide reinforcement at different mass ratios were produced by the stir casting method and the produced specimens were deformed by using the shot peening method and the ultrasonic impact treatment. The surface properties of the specimens before and after the deformation processes were investigated by experimental studies. As a result of the experimental studies carried out, it was observed that the increase of the ratio of the reinforcement phase in the structure caused the increase of the porosity formation, and therefore the tensile strength and hardness values of the samples decreased. As a result of the deformation hardening on the surface of the samples with the applied impact methods, it is observed that decreasing in this effect which is caused by porosity and a significant improvement in these properties of the samples. In addition, with the increase of the reinforcement ratio, the wear resistance of the samples increased and with the applied impact methods, this strength was slightly improved.