Malatya-Doğanşehir yöresi koyunların moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analysis of sheep in Malatya-Doğanşehi̇r region
  1. Tez No: 522283
  2. Yazar: ALİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalıĢma, Malatya-DoğanĢehir yöresi koyunların filogenetik yapıları moleküler tekniklerle belirlenmeye çalıĢılmıĢtır. Koyunlarda genomik DNA izolasyonu için koyunlardan kan örnekleri toplanmıĢ ve tüm örneklerden genomik DNA izole edilmiĢtir. Koyun D-loop gen bölgeleri polimeraz zincir tekniği (PCR) ile çoğaltılmıĢtır. PCR ürünlerinin gen dizi bilgileri elde edilmiĢtir. Populasyonlar için toplam bölge sayısı, polimorfik bölge sayısı (S), haplatip farklılığı (Hd), haplotip sayısı (h), nükleotid farklılığı (π) ve G+C oranı hesaplanmıĢtır. Malatya-DoğanĢehir yöresi koyununa ait diziler ile referans haplogruplarla birlikte oluĢturan filogenetik ağaçta, 6 haplotipten 2'si A soyunda 4'ü B soyunda yer almıĢtır. Sonuç olarak, Malatya-DoğanĢehir yöresi koyunların D-loop bölgesi gen dizileri belirlenmiĢtir. Gen dizi bilgilerine göre koyunlarda mtDNA polimorfizmi, mtDNA haplotipleri, haplogrupları ve yabani koyunlar arasında filogenetik iliĢkiler belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this research, determination of phylogenetic tree of sheep in Malatya-DoğanĢehir province using molecular techniques was the main goal. Blood samples were collected for genomic DNA isolation in sheep, and genomic DNAs were isolated in all the samples. Mitochondrial D-loop gene region were amplified by applying polymerase chain reaction (PCR) technique, and gene sequence information of PCR products were obtained. The rate of G+C, number of polymorphic site (S), number of haplotypes (h), haplotype diversity (Hd), nucleotide diversity (π) and total number of region for all populations were calculated. In this study, Malatya-DoğanĢehır with local arrays of sheep in the phylogenetic tree created with reference haplography, 6 haplotype 2 in lineage A, 4 in lineage B, In conclusion, in sheep raised in Malatya-DoğanĢehir region; D-loop regions were determined. Based on gene sequences, were determined mtDNA polymorphism, the phylogenetic relationship among mtDNA haplotypes and haplogroups, haplotypes and wild sheep.