Butilparabenin (butyl 4-hydroxybenzoate) pubertal dönemdeki erkek sıçanlarda genotoksik, histopatolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Investigation of genotoxic, histopathologic and biochemical effects of butylparaben (butyl 4-hydroxybenzoate) on pubertal male rats
- Tez No: 522290
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; organik bir bileşik olan Bütilparaben (butyl 4-hidroksibenzoat)'in kozmetik ürünlerinde antibakteriyel/antifungal koruyucu olarak kullanılmasından kaynaklı oluşabilecek hasarlar ele alınmıştır. Endokrin bozucu işlevinden yola çıkılarak, Bütilparabenin pubertal dönemdeki erkek sıçanlarda genotoksik etkileri Comet testi ile ölçülmesinin yanı sıra, histopatolojik, hematolojik ve biyokimyasal analizler yapılarak da incelenmiştir. Bu amaçla sıçanlar; pozitif kontrol (n=3), negatif kontrol (n=6) ve 6 adet doz grubu (n=6) olmak üzere sınıflandırılmış, doz grupları ile kendi içinde 14 günlük ve 28 günlük olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Deney süresince hayvanların vücut ağırlıkları, günlük yem ve su tüketimleri ölçülmüştür. Deney sonlandırıldığında hayvanlardan alınan kan ve karaciğer örneklerinde Comet testi uygulanarak DNA zincir kırıklarının ölçümü amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar negatif kontrol (mısır yağı) ve pozitif kontrol (metilmetansülfonat) gruplarıyla karşılaştırıldığında, DNA hasarının, tüm doz uygulama gruplarında kontrol grubuna göre arttığı gözlenmiştir. Bununla beraber bütilparabenin bir takım genetik bozulmalara yol açabileceği sonucuna varılmıştır. Serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), glukoz, kreatinin, trigliserit ve üre analizleri yürütülmüştür. ALT-AST ve kreatinin değerlerinde gözlenen değişimler, karaciğer ve böbrek hasarıyla ilişkilendirilmiştir. Kan örneklerinde ise hematolojik analizler yapılmış ve doz gruplarına ait değerlerde kontrol grubuna göre artış gözlenmiştir. Karaciğer ve böbrek organ ağırlıkları ölçülmüş ve rölatif ağırlıkları hesaplanarak karşılaştırılmış, doku örnekleri üzerinde histolojik incelemeler yapılmıştır. Gözlenen değişimlerin negatif kontrol grubuyla karşılaştırılması sonucu, bütilparabenin organlardaki konjesyon ve dejenerasyonu arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, damages of using an organic compound Butylparaben (Butyl 4hydroxybenzoate) as an antifungal/antibacterial preservative in cosmetic products are being handled. Starting from the endocrine disrupting function, the genotoxic effects of butylparaben in pubertal male rats were measured by the Comet test as well as by histopathological, hematological and biochemical analyzes. For this purpose rats divided as positive control (n=3),negative control(n=6) and 6 dose groups(n=6).Then the dose groups divided again as 14 days and 28 days. During the experiment, animal body weights, food and water consumption were measured daily. When the experiment was ended, blood and liver specimens from animals were subjected to Comet test and measurement to detect DNA strand fractures. When the results were compared with negative control (corn oil) and positive control (methylmethanesulfonate) groups, DNA damage was observed to be increased in all dosing groups compared to the control group. With this info we concluded that butylparaben can cause a number of genetic distortions. Alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), glucose, creatinine, triglyceride and urea analyzes were performed in serum samples. Changes in ALT-AST and creatinine values were associated with liver and kidney damage. Hematological analyzes were performed on blood samples and values for dose groups were increased compared to the control group. Liver and kidney organ weights were measured and relative weights were calculated and compared, histological examinations were performed on tissue samples. The comparison of the observed changes with the negative control group showed that the butylparaben increased the congestion and degeneration in the organs.