Bitki yaprak aktivatörü olarak mikronize CaCO3'ün hıyar mozayik virüsü (Cucumber mosaic virus, Cucumovirus) ile enfekteli biber (Capsicum annum) bitkisine etkileri
Effect of micronize CaCO3 on cucumber Mosaic virus, Cucumovirus; as a plant activator
- Tez No: 522291
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hıyar Mozaik Virüsü (CMV), biber üretim alanlarında ekonomik zararlara neden olan en önemli virüslerden bir tanesidir. Bu çalışma; Mikronize CaCO3 bitki aktivatörü (Megamineral)'nün CMV mücadelesinde kullanım olanaklarının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. İlk olarak virüsle enfekteli bitkiler temin edilmiş ve bu örneklerden sağlıklı tütün bitkileri üzerine mekanik inokülasyonlar yapılarak virüs çoğaltılmıştır. Çalışmada önce megamineral sonra virüs verilen bitkilerde, inokulasyondan 30, 45, 60 ve 75 gün sonra sadece CMV uygulanan bitkilere göre istatistiki açıdan önemli farklar saptanmıştır. Ayrıca CMV'nin olmadığı koşullarda sadece aktivatör uygulanan bitkilerin kontrol grubundaki bitkilere göre çok daha iyi geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cucumber Mosaic Virus (CMV) is one of the most important virus causing economical losses in pepper production fields. The study was carried out in order to investigate, possibility using of micronize calcite CaCO3 as plant activators in control of CMV. Firstly, plants that infected virus were assured and These samples were replicationed with mechanic inoculations on the healthy plants. İt is founded that plant activator applied groups after inoculated with CMV were expressed the most plant weigt and plant length. Also, it was determined that plant group which is applied plant activator had showed better developing than control groups.