Oligospermili ve azoospermili infertil erkeklerde spermatogenez ve bazı hormon seviyeleri arsındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between spermatogenesis and some hormon levels in infertile men with oligospermia and azoospermia
- Tez No: 522314
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amacımız, fertil ve infertil erkeklerde serum ve meni anti-Müllerian hormonu (AMH), Follicle stimüle edici hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), testosteron ve östradiol (E2) 'nin spermatogenez belirteçleri olarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya, kısırlık tedavisi için Al-ramadi Eğitim Hastanesi infertilite bölümü'ne başvuran toplam 136 erkek infertil çiftlerin infertil erkek partnerleri dahil edilmiştir. Olgular, WHO kriterlerine dayanarak yapılan semen analizi sonuçlarına göre azospermi, oligospermi ve normosperpi olmak üzere üç gruba ayrıldılar. Tüm olguların serum ve semendede AMH, FSH, LH, testosteron ve E2 düzeyleri ölçümü yapıldı. Azospermili hastalarda kontrollere kıyasla, anti-Müllerian hormonunun serum ve seminal plazma düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu. Azalmış kan plazması anti ‐ Müllerian hormon düzeyi, seminal plazma testosteron seviyeleri ve AMH ile pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç olarak, AMH seminal plazma ve serum seviyeleri sperm üretimi ile ilişkili olabilir ve aynı zamanda Sertoli hücre gelişimi yanı sıra spermatogenez için iyi bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Our objective was to assess serum and semen anti-Mullerian hormone (AMH), Follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), testosteron and estradiol (E2) as a markers of spermatogenesis among fertile and infertile males. A total of 136 male partners of infertile couples who applied to infertility department of Al-ramadi Teaching Hospital for seeking infertility treatment were recruited for this study. They were classified according to the WHO criteria of semen analysis into three groups; azospermia, oligospermia, and normal. All participating patients had a serum and semen assay of the level of AMH, FSH, LH, testosterone and E2. Compared to controls, blood and seminal plasma levels of anti‐Müllerian hormone were significantly decreased in patients with azospermia. The decreased blood plazma anti‐Müllerian hormone level correlated positively with seminal plasma levels of testosterone and AMH. In conclusion, seminal and serum concentration of AMH associated with sperm production and may be a good marker for spermatogenesis, as well as Sertoli cell development.