Gürültüye karşı dayanıklı bir kenar tespit algoritması geliştirilmesi
Developing a noise resistant edge detection algorithm
- Tez No: 522317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sayısal görüntü işleme süreçlerinde en yaygın kullanılan araçlar arasında kenar tespit algoritmaları yer almaktadır. Bu algoritmaların başarımı, kullanıldıkları görüntü işlemeye dayalı uygulamaların performansını doğrudan etkilemektedir. Söz konusu performansı en çok etkileyen unsurların başında gelen rastgele gürültü koşulları altında, kenar tespit algoritmalarının isabet oranlarının düştüğü görülmektedir. Gürültü seviyesinin artmasıyla, gürültü ile görüntüde tespiti gereken nesneye ait çevrit şablonunun ayrıştırılma problemi ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, mevcut kenar tespit algoritmaları incelenerek gürültü koşullarına bağlı parametrik bir kenar tespit modeli geliştirilmiştir. Böylece gürültü seviyelerine göre uyarlama sağlayan değişken parametre tabanlı kenar tespit algoritması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Edge detection algorithms are to be among the most common tools for digital image processing procedures. The success of these algorithms influences directly the performance of the applications based on image processing in which these algorithms are used. Under random noise conditions, which are the leading factors influencing aforementioned performance mostly, the accuracy ratios of the edge detection algorithms are decreasing. While the noise levels are increasing, the problem of sortation between noise and the edge pattern, which belongs to the object in the image that required to be detected, appears. Within this scope, a noise depended parametric edge detection model developed by analysing the existing edge detection algorithms. Thus, the variable parameter based edge detection algorithm which provides adaptation according to noise levels is introduced.