Bisfenol A'ya maruz kalan Gammarus pulex'de antioksidan yanıtın araştırılması
Investigation of antioxidant responses in Gammarus pulex exposed to Bisphenol A
  1. Tez No: 522318
  2. Yazar: YENER TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mikro kirleticiler dünya üzerindeki en önemli çevresel sorunlardan biridir. Bu çalışmada, endokrin bozucu bir mikro kirletici olan Bisfenol A (BPA)'ya maruz bırakılan Gammarus pulex'in antioksidan yanıtlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla canlı materyalini oluşturan G. pulex örnekleri, Munzur Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Laboratuvarında kültüre alınmış canlılardan temin edildi. Farklı konsantrasyonlarda ve 24 ve 96 saat uygulama süresinde BPA uygulanan üç ayrı grup (A, B, C) ve kontrol grubunda enzimatik antioksidanlar süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) ile glutatyon (GSH) ve tiobarbitürik asit reaktif maddesi (TBARS) seviyeleri belirlendi. Biyokimyasal biyobelirteçler, ELISA metodu kullanılarak mikroplaka okuyucuda ölçüldü. SOD enzim aktivitesini kontrol ile kıyasladığımızda her iki uygulama süresinde de tüm gruplarda artmıştır. Bu artış 24 saat sonrasında istatistiksel olarak anlamlıyken (p0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Micro pollutants are one of the most important environmental problems in the world. In this study, it was aimed to investigate antioxidant responses of Gammarus pulex exposed to an endocrine disrupting substance Bisphenol A (BPA). For this purpose, individuals of G. pulex, which make up living materials, were provided from cultured living beings at Munzur University Faculty of Fisheries Research Laboratory. Enzymatic antioxidants superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) and glutathione (GSH) and thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) levels were determined in three different groups (A, B, C) and BPA treated groups at different concentrations and during 24 and 96 hours of application. Biochemical biomarkers were measured in a microplate reader using the ELISA method. When we compared SOD enzyme activity with control, it increased in all groups during both administration periods. This increase was statistically significant after 24 hours (p 0.05).