Munzur ve Pülümür Nehirleri ile Uzunçayır Baraj Gölündeki bazı ağır metal düzeylerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metals in Munzur and Pülümür River with Uzunçayir Dam Lake
  1. Tez No: 522319
  2. Yazar: PINAR AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN CIKCIKOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Tunceli ilinde sıvı atıklarca kirletilen Munzur ve Pülümür Nehirleri üzerinde kurulan Uzunçayır Barajı'nın faaliyete geçmesiyle beraber baraj gölüne dökülen kirleticilerin (evsel atık, sıvı atık, kentin düzensiz katı atık sahasından gelen sızıntı suyu, kayaçlardan yıkanan elementler vs.) oluşturduğu ağır metal kirlilik potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla ortaya konulmuştur. Munzur ve Pülümür Nehirlerinin evsel sıvı atıkların deşarjı öncesi ve sonrası noktalardan, baraj gölünün değişik nokta ve derinliklerinden, baraj bent yerinin hemen çıkışından ve Keban Baraj Gölü'ne döküldüğü noktadan alınan su örnekleri üzerinde yapılan analizler ile nehir ve göl suyundaki ağır metal kirliliğinin boyutları ortaya konulmuştur. Munzur ve Pülümür Nehirleri ve Uzunçayır Baraj Gölü'nde belirlenen; baraj öncesi, baraj gölü ve baraj sonrası alanlar da dikkate alınarak 10 araştırma istasyonu tespit edilmiş olup her istasyonda örnekleme yapılan alanın koordinatları GPS ile belirlenmiştir. Bu maksatla çalışmamızda Munzur ve Pülümür Nehirleri ile Uzunçayır Baraj Gölü su sistemi içinde belirlenen istasyonlardan alınan su örneklerinin Zn, Cr, Cu, Cd, Mn, Pb ve Fe ağır metal düzeyi analitik olarak Atomik Absorpsiyon Spektroskopi cihazı ile elde edilmiş, su kalite sınıfı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uzunçayır Dam, established on Munzur and Pülümür Rivers polluted by liquid wastes in Tunceli province, has been active. This study was aimed to reveal the pollution potential of the pollutants (domestic wastes, liquid waste, leachate from the irregular solid waste site of the city, elements washed from the rocks, etc.), discharged to the dam lake. Analyzes of water samples from Munzur and Pülümür Rivers before and after the discharge point of household liquid wastes, from various points and depths of the dam reservoir, from the exit of dam bend site and from Keban Dam reservoir reveals the dimensions of heavy metal pollution in river and lake water. 10 research stations have been determined considering pre-dam, dam reservoir and after-dam areas of Munzur and Pülümür Rivers and Uzunçayır Dam Lake and the coordinates of the sampled area of each station have been determined by GPS. For determination of water quality class of Munzur and Pülümür Rivers and Uzunçayır dam, the heavy metal levels (Zn, Cr, Cu, Cd, Mn, Pb and Fe) of taken samples from determined station were obtained analytically using Atomic Absorption Spectroscopy.