9 mm. çapında pipet fişek atabilen av tüfeklerinin namlu tadilatları ve hukuki durumlarının incelenmesi
9 mm. examination of barrel modifications and legal status of hunting rifles capable of firing flobert cartridges
  1. Tez No: 854133
  2. Yazar: GÜLHANIM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Silahlar saldırı ve savunma amacıyla kullanılan; canlıları yaralayan ve öldüren, cansızları ise parçalayıp yok eden ruhsata tabii araç ve gereçlerin tümüne denilmektedir. Barut gazıncının basıncıyla atılabilen silahlar ''ateşli silahlar'' olarak adlandırılmaktadır. Bu silahlar; ağır ateşli silahlar (tank, havan vb.) ve hafif ateşli silahlarda (tabanca, tüfek vb.) kendi içerisinde uzun namlulu ve kısa namlulu olarak ayrılır. Uzun namlulular kategorisinde bulunan av tüfekleri; yivli setli ve yivsiz setsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Ateşli silahların namlu içerisinde yiv (girinti) ve set (çıkıntı) varlığı çok önemlidir. Çünkü; mermi çekirdeği namlu içerisinden geçerken, yiv ve set izlerine maruz kalması sebebiyle namluda helezon şeklinde hareket edip, bir süre takla atmadan gitmesini sağlar. Bu hareket ise atış menzilini ve delme gücünü arttırır. Yivli ve setli olan tüfeklerin alımı yasalar gereği zor olduğundan ülkemizde ve Dünya'da yivsiz setsiz av tüfekleri daha yaygın olarak tercih edilmektedir. 2521 Sayılı Kanun kapsamında olan bu silahlar; avda ve atıcılık sporunda kullanılan, namlularında yiv ve set bulunmayan ateşli silahlardır. Av tüfeği namlu uzunlukları 45 cm ve 91 cm arasında farklılık göstermektedir. Avlanmak amacıyla en çok; 66 cm ve 71 cm arasında namlu uzunluğu olan av tüfekleri tercih edilmektedir. Ülkemizde ve Dünya'da en yaygın kullanılan 12 ve 16 kalibreli av tüfeklerinin yanı sıra son dönemlerde 6 mm ve 9 mm çapında pipet fişek atabilen modelleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bu tüfekler genellikle bahçeye zarar veren hayvanların uzaklaştırılması amacıyla tercih edilmektedir. 4 mm ve 6 mm çapında da toplu tabanca olarak üretilmektedirler. İlgili tüfek hakkında yapılan literatür incelemelerinde yakın mesafe atışlarda ciddi yaralanmaların ve hatta ölümlerin meydana geldiği bildirilmiştir. Bu çalışmada, 36 kalibrelik av tüfeğinin namlu yatağına dönüştürücü eklenerek 9 mm çapında pipet fişek atabilen av tüfeği haline getirilmiştir. Atışlar esnasında hem 36 kalibre, hem de 9 mm pipet fişek kullanılmıştır. Namlu ile şoklu ve şoksuz şekilde kumaş ve mukavva hedeflerine; 0 cm, 5 cm, 50 cm, 100 cm, 150 cm olmak üzere beş ayrı mesafeden hedeflere ateş edilmiştir. Atışlar sonucunda çeşitli hedef yüzeylerdeki fiziksel incelemeleri yapılmış olup, saçma dağılımları gözlemlenmiş ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Şoklu ve şoksuz kullanımın hedef yüzeyler üzerindeki tahribatları karşılaştırılmış ve bu durumun mevcut hukuki düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weapons are used for offensive and defensive purposes; It refers to all licensed tools and equipment that injure and kill living things and destroy inanimate objects. Weapons that can be fired with the pressure of gunpowder are called“firearms”. These weapons; Heavy firearms (tank, mortar, etc.) and light firearms (pistol, rifle, etc.) are divided into long-barreled and short-barreled. Hunting rifles in the long-barreled category; They are divided into two: with grooved set and without grooved set. The presence of grooves (recesses) and land (protrusions) in the barrel of firearms are very important. It is because; when the bullet core passes through the barrel, it moves in a spiral shape in the barrel due to its exposure to grooves and land marks. Therefore, it allows to travel for a while without rolling over. This movement increases the shooting range and penetration power. Groove and land rifles are not preferred because they are difficult to purchase due to the law and in addition to rifles without groove and land are widely used in the world. These weapons, which are subject to Article 2521 of the Turkish Penal Code; They are firearms that are used in hunting and shooting sports and do not have grooves or lands on their barrels. Shotgun barrel lengths vary between 45 cm and 91 cm. Hunting rifles with barrel lengths between 66 cm and 71 cm are preferred mostly for hunting purposes. In addition to the 12 and 16 caliber hunting rifles, which are the most widely used in our country and in the world, models that can fire flobert cartridges with a diameter of 6 mm and 9 mm have also started to be used recently. These guns are generally preferred to used against animals that damage gardens. They are also produced as pistols with 4 mm and 6 mm diameters. In literature reviews about the relevant rifle, it has been reported that serious injuries and even deaths occur in close-range shooting. In this thesis study, a converter was added to the barrel chamber of a 36 caliber shotgun, turning it into a shotgun that can fire flobert cartridges with a diameter of 9 mm. The shots were made at fabric and cardboard targets, with and without shock, using both 36 caliber and 9 mm flobert cartridges; Shots were made from five different distances: 0 cm, 5 cm, 50 cm, 100 cm, 150 cm. As a result of the shootings, physical examinations of various target surfaces were made and supported by photographs. The use of barrel modifications rifle used has been discussed on a legal basis.