Gıda endüstrisi atık suyunun Al elektrot kullanarak elektrokoagülasyon prosesi ile arıtımının incelenmesi
Investigation of food industry waste water treatment with electrocoagulation process by using Al electrod
- Tez No: 522367
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL VELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gıda işleme endüstrileri atık suları genellikle yüksek kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ,askıda katı madde (AKM) ve azot, fosfor (N,P) gibi çeşitli inoganik bileşenler içermektedirler. Elektrokoagülasyon prosesi, kimyasal koagülasyon prosesine göre kimyasal madde kullanmadan, elektrolitik oksidasyonu ile koagülantların oluşumu, kirleticilerin, partiküler çözeltinin destabilizasyonu ve emülsiyonların kırılması, floklardan destabilize fazların birleşmesi gibi avantajları nedeniyle tercih edilen bir proses haline gelmiştir. Bu çalışmada bir gıda endüstrisi atıksuyunun alüminyum elektrot kullanılarak kesikli sistemde elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımı incelenmiştir. Çalışılan atıksuyun özellikleri karakterizasyon çalışması ile belirlenmiştir. Elektrokoagülasyon prosesinin etkinliği KOİ parametresindeki değişim gözlenerek değerlendirilmiştir. Çalışmada pH, iletkenlik, akım yoğunluğu ve süre gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. pH=7, iletkenlik=3,5mS/cm, akım yoğunluğu =1,82 mA/cm2 ve süre=30 dak. olarak belirlenmiştir. Çalışmada, Box-Behnken ile deneysel tasarım yapılmıştır. Deneysel tasarım sonucu %93 KOİ giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Food processing industries discharge large volumes of waste water that are generally characterized by high chemical oxygen demand (COD), large amounts of suspended solids, and various inorganic constituents including N and P.The electrocoagulation process has become a preferred process due to the advantages such as the formation of coagulants by the electrolytic oxidation of sacrificial electrodes, the destabilization of the pollutants, colloids and the destruction of the emulsions, the combination of the destabilizing phases from the flocs, without using any additional chemicals when considering chemical coagulation process.In this study, the treatment of a food industry wastewater by electrocoagulation method with using aluminum electrode was investigated in batch system. The characteristics of the wastewater were determined by the characterization study. The effectiveness of the electrocoagulation process was evaluated by monitoring the change in the values of COD parameter. The effects of parameters such as pH, conductivity, current density and reaction time were studied in the study. Optimum conditions were determined by designing with Box-Behnken test method; conditions were pH= 7, conductivity= 3,5 mS/cm, current density= 1,82 mA/cm2 and reaction time= 30 min. In these optimum conditions, 93% recovery of COD was achieved.