Gıda endüstrisi atıksuyunun elektrokimyasal koagülasyonla arıtımı
Wastewater treatment in the food industry with electrochemical coagulation
  1. Tez No: 756739
  2. Yazar: TUĞÇE ÇELİK BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gıda üretim endüstrilerinde hammadde olarak kullanılan süt ve süt ürünleri, yağlar gibi yüksek kirlilik oluşturacak ürünler kullanılmasından ötürü atıksuları genellikle yüksek kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) içermektedir. Yüksek KOİ içeren atıksular ön arıtımdan geçirilmeden kanalizasyon alt yapısına verildiği zaman son deşarj noktasında bulunan arıtma tesisine aşırı bir kirlilik yükü oluşturmaktadır bu nedenle hem çevresel hem de mevzuatlar açısından önemli bir yere sahip bağlantı izin onayı alınamamaktadır. Araştırmacının danışmanlığını yapmış olduğu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir gıda firmasına ait bağlantı deşarj izin belgesi alımı esnasında karşılaştığı sorunların çözümü için yapmış olduğu araştırmalar ile yüksek lisans tezinin temel taşları atılmıştır. Atıksuyun arıtımının minimum maliyet, maksimum fayda mantığı ile tez konusunu belirlemiştir.Sonucunda bu çalışmada gıda endüstrisi atıksuyunun alüminyum ve demir elektrotlar kullanılarak galvonik akım cihazı ile 1, 1,5, 2, 2,5, 3 A akım yoğunlukları ve 5, 10, 20, 30, 40 mM dozajlarda Sodyum Sülfat (Na2SO4) ve Sodyum Nitrat (NaNO3) destek elektrolit ilavesi sonucunda elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımı incelenmiştir. Alüminyum elektrot ile 90 dakika süren arıtımda maksimum verim 2A ve 2,5A akım yoğunluğunda %51 oranda, 3A akım yoğunluğunda 20 mM Na2SO4 destek elektrolit ilavesi ile %79 oranda elde edilmiştir. Demir elektrot ile 90 dakika süren arıtımda maksimum verim 3A akım yoğunluğunda %72 oranda, 2,5A akım yoğunluğunda 20 mM NaNO3 destek elektrolit ilavesi ile %73 oranda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In food industry, wastewater contains high COD (Chemical Oxygen Demand) level because of wastewater contaminated with row material such as large amount of milk and dairy product, grease. As a result of wastewater which contains high COD level, discharge to severage system without primary treatment, overrated contamination observed at treatment plant which located at the end of discharge point. Due to that reason, receipt for connection permission which has highly important for environment and regislation can not be taken. Post graduate thesis based on researchers experienced problems while trying receipt for connection permission at food company which she has been working for. Topic of thesis is determined with minimum cost, maximum efficiency during wastewater treatment. Finally, wastewater of food industry treatment analized with electrocoagulation method by using galvanic current device with Al and Fe electrodes with the values of 1, 1,5, 2, 2,5, 3 A current densities and suppotive electrolites as Na2SO4 and NaNO3 with the dosage of 5, 10, 20, 30, 40 mM. As a result of this study, during 90 minutes treatment by using Aluminum electrode 51% maximum efficiency observed at 2A and 2,5A current density and 79% maximum efficiency observed at 3A current density with 20mM Na2SO4 supportive electrolite additive. During 90 minutes treatment by using Ferrum electrode 72% maximum efficiency observed at 3A current density and 73% maximum efficiency observed at 2,5A current density with 20mM NaNO3 supportive electrolite additive.