İmplant çevresi yetersiz keratinize mukoza bulunan hastalara uygulanan serbest dişeti greftinin sigara içen ve içmeyen hastalarda klinik olarak karşılaştırılması
Clinical comparition of using free gingival graft in patients presenting inadequate keratinized mucosa around dental implants in smokers and non-smokers: A controlled clinical study
- Tez No: 522369
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE OYA TÜRKOĞLU ÇAKAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Keratinize mukoza miktarını arttırmak için serbest dişeti grefti (SDG) sıklıkla kullanılmaktadır. Araştırmamızın amacı implant çevresine uygulanan SDG'nin ve verici bölgenin iyileşmesine sigaranın etkisini değerlendirmektir. Posterior bölgede implant çevresi yetersiz keratinize mukozaya sahip 12 sigara içmeyen, 8 sigara içen hasta araştırmamıza dahil edildi. Sondalama derinliği, modifiye sulkus kanama indeksi, modifiye plak indeksi değerlendirildi. Bütün hastalar için alıcı ve verici bölgelere özel bireysel stentler hazırlandı. Bütün hastalara standart boyutta (5,0 x 10,0 mm) SDG uygulandı. Keratinize mukozanın vertikal boyutu, vestibül sulkus derinliği ölçümleri bireysel stentler kullanılarak yapıldı. Ultrasonik kalınlık ölçüm cihazı ve transgingival sondalama ile alıcı bölge ve verici bölgenin doku kalınlığı ölçüldü. Bu ölçümler 1., 3. ve 6. aylarda tekrarlandı. Veriler parametrik ve nonparametrik analizler ile incelendi. Sigara içen ve içmeyen gruplar arasında demografik veriler açısından fark bulunmadı (p> 0,05). Araştırmamızda SDG uygulaması sonrası keratinize mukozanın vertikal boyutunda ve vestibül sulkus derinliğinde her iki grupta da 1., 3. ve 6. aylarda başlangıca göre önemli artış saptandı (p< 0,05). Gerek mukozanın vertikal boyutunda gerekse de vestibül sulkus derinliğindeki değişimlerde sigara içen ve içmeyen gruplar arasında fark bulunmadı (p> 0,05). Alıcı bölgedeki keratinize mukoza kalınlığı her iki grupta da 1., 3. ve 6. aylarda başlangıca göre artış gösterdi (p< 0,05). Her iki araştırma grubunda da 1., 3. ve 6. aylarda greft alanındaki azalma başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0,05). Sigara içen grupta greft alanı 6. ayda başlangıca göre sigara içmeyen gruptan önemli oranda daha fazla azaldı (p< 0,05). Araştırmamızın verileri, sigaranın yetersiz keratinize mokozaya sahip implantların etrafına uygulanan SDG işlemini takiben elde edilen keratinize mukozanın vertikal boyutu ve doku kalınlığına etkisinin olmadığını, ancak SDG'nin kapladığı toplam alanın azalmasına etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Free gingival graft (FGG) is commonly used to increase keratinized tissue dimensions. The shrinkage of free gingival graft is a well-known clinical phenomenon. The aim of the present study is to investigate the effect of smoking on healing of FGG around dental implants and donor site. Twelve non-smoker and eight smoker patients presenting inadequate keratinized mucosa around dental implants in posterior area were included in the present study. Clinical parameters including probing depth, modified sulcus bleeding index and modified plaque index were determined. Individuals stents were prepared for all patients. All patients received FGG of same dimensions (5.0 mm x 10.0 mm). Vertical dimension of keratinized mucosa (KM) and vestibule sulcus depth were measured using individual stent. Tissue thickness of the FGG site and donor site were measured by ultrasonic device and transgingival probing. All measurements were performed at baseline, 30 and 90 and 180 days. Parametric and non-parametric statistical analyses were performed. There were no significant differences in demographics between smokers and non smokers (p> 0,05). Vertical dimension of keratinized mucosa and vestibule sulcus depth was significantly increased in both study groups at sixth month compared to baseline (p< 0,05). There was no significant difference between smokers and non-smokers in vertical dimension of mucosa and vestibule sulcus depth changes (p> 0,05). The thickness of keratinized mucosa in the recipient site significantly increased at first, third and sixth months compared to baseline (p< 0,05) in both groups. The total area of FGG significantly decreased at first, third and sixth months compared to baseline in both study groups (p< 0,05). The shrinkage of FGG significantly higher in smokers than non-smokers at sixth months (p< 0,05). Smoking does not seem to be an important factor for the changes in vertical dimension of keratinized mucosa and tissue thickness following FGG around dental implants with inadequate keratinized mucosa. However smoking might affect the total area of FGG.