Obez ve normal vücut kitle indeksine sahip gebelerde maternal kan ve yenidoğan kord kanında vitamin D düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin D levels in maternal blood and newborn kord blood in pregnants with obese and normal body mass index
- Tez No: 522370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, obez gebeler ile obez olmayan gebeler ve yenidoğanlarının 25(OH)D seviyelerini karşılaştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmaya 37 hafta ve üzeri, kronik hastalığı ve takiplerinde preeklampsi, gestasyonel diabetes mellitus gibi gebelik ile ilişkili gestasyonel hastalıkları olmayan gebeler ve antenatal takiplerinde ikili ve üçlü testleri normal, detaylı ultrasonunda anomali saptanmayan tekil, 2500 gram ve üzeri yenidoğanlar dahil edilmiştir. Gebelerde obezitenin tanımı vücut kitle indeksine(VKİ) göre yapılmıştır. VKİ, pregestasyonel kilonun(kilogram cinsinden) boyun metre cinsinden karesine bölümü ile hesaplanmıştır. VKİ'ne göre obezite sınırı 30 kg/m2 ve üstü olarak kabul edilmiştir. Çalışmaya 44 obez gebe ve 48 obez olmayan gebe ve yenidoğanları dahil edilmiştir. Çalışmamızda gebelerden venöz kan doğum eylemi sırasında, yenidoğandan kord kanı ise doğumdan hemen sonra alınmıştır. Çalışmamızın örneklemi kış mevsiminde (aralık-ocak-şubat) doğum yapan gebelerden oluşmaktadır. Her iki gruptaki gebelerden yaş, yaşadığı yer, primiparite/multiparite, gebelik süresi, boy, pregestasyonel kilo, gebelik süresince alınan kilo, beslenme, prenatal vitamin D kullanımı, giyim özellikleri, bebek baş çevresi, doğum kilosu, anne venöz kan vitamin D değeri, bebek kord kanı vitamin D değeri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 44 obez gebe ve yenidoğanları ile 48 obez olmayan gebe ve yenidoğanları alınmıştır. Çalışma grubundaki gebelerin %4,5(n=2), yenidoğanların %2,2(n=1) yeterli serum vitamin D düzeyine(≥20ng/mL) sahiptir. Çalışmamızda kontrol grubundaki gebelerin 25(OH)D ortalaması 9,7±6,76 ng/ml, bebek kord kanı 25(OH)D ortalaması 8,4±5,65 ng/ml bulunmuştur. Çalışma grubundaki gebelerin 25(OH)D ortalaması 6,4±6,11 ng/ml, bebek kord kanı 25(OH)D ortalaması 6,1±3,99 ng/ml olarak bulunmuştur. Çalışmadaki toplam 92 gebe ve bebeklerinin maternal 25(OH)D ortalaması 8,1±6,64 ng/ml, bebek kord kanı 25(OH)D ortalaması 7,3±5,03 ng/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study was to compare serum 25 (OH) D levels of obese and non-obese pregnants and newborns. Material and methods: The study included 37-week and over pregnant women who dont have chronic diseases and gestational diseases such as preeclampsia, gestational diabetes mellitus and in antenatal follow-up, early screening test with no abnormalities and normal 20-week ultrasound, newborns 2500 gram and above and singleton pregnancies. Pregnant Women obesity was defined according to body mass index (BMI). BMI, pregestational weight (in kilograms) is calculated by dividing the length of the neck in meters. According to BMI, obesity limit was accepted as 30 kg / m 2 and above. 44 obese pregnant women and 48 non-obese pregnant and newborns are included. In our study, venous blood was taken during labor, cord blood from newborn was taken immediately after birth. The sample of our study is formed by delivered in the winter (December-January-February). İn each group age, place, primiparity / multiparity, gestational age, height, pregestational weight, weight taken during pregnancy, nutrition, use of prenatal vitamin D, clothing characteristics, baby head circumference, birth weight, the vitamin D value of the baby cord blood.and maternal venous blood was recorded. Results: In our study, 44 obese pregnant and their newborns and 48 non-obese pregnant and their newborns were taken. 4.5% (n = 2) of pregnant women in the study group and 2.2% of newborns (n = 1) have sufficient serum D vitamin (≥20ng / mL). In our study, the control group 25 (OH) D mean of the pregnant women was 9.7 ± 6.76 ng / ml, the mean of cord blood was 25 (OH) D 8.4 ± 5.65 ng / ml. 25 (OH) D mean of the pregnant women in the study group was 6,4 ± 6,11 ng / ml, infant cord blood 25 (OH) D mean was 6.1 ± 3.99 ng / ml. İn the study maternal 25 (OH) D mean was 8.1 ± 6.64 ng / ml, infant cord blood 25 (OH) D mean was 7.3 ± 5.03 ng / ml. Compared to groups infant cord blood vitamin D levels were significantly lower in obese pregnant women(p < 0.05). There was no significant difference in terms of take advantage of sun, clothing characteristic, prenatal vitamin, infant weight. Conclusion: Vitamin D deficiency is a common public health. Vitamin D deficiency in pregnancy is related with GDM, high C/S ratio, preeclampsia, SGA, preterm labor, neonate RDS. In our study we determined that pregnant women and their newborns have severe vitamin D deficiency, obese pregnant and their newborns have lower vitamin D level. Further studies are needed to investigate whether in obese pregnant women need long term or high dosage vitamin D support.