Birinci basamakta çoklu ilaç kullanan hastalarda ilaç kullanımını etkileyen faktörler, sosyal destek durumu ile anksiyete ve depresyon riskinin belirlenmesi
Investigation of factors affecting multi drug use in primary care, determination of perceived social support and risk of anxiety and depression
- Tez No: 522373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Çoklu ilaç kullanımı (polifarmasi) dünyada giderek artan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygunsuz ilaç kullanım alışkanlıkları, olumsuz ilaç etkileşimleri ve yan etkileri bireylerde tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu araştırmanın amacı; aile hekimliği birimlerinde takip edilen erişkin hastalarda polifarmasi oranlarında artışa neden olabilecek faktörleri incelemek ve çoklu ilaç kullanan hastalarda sosyal destek ve anksiyete-depresyon riskini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma; Adana ilinde belirlenen 3 adet Aile Hekimliği Biriminde 1 Ocak 2018 - 28 Şubat 2018 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 18 yaş üstü iki ve üzeri ilaç kullanan 393 hasta dahil edildi. Araştırmaya katılan hastaların sosyodemografik verileri ve antropometrik ölçümleri kaydedilerek, hastalarda polifarmasiye neden olabilecek risk faktörleri sorgulandı. Sonrasında katılımcılara Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) uygulandı. Anket hastaların onamı alındıktan sonra yüzyüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından uygulandı. Verilerin analizi için Bağımsız Örneklemli T testi, One Way Anova testi, Ki Kare testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Multidrug use (polypharmacy) is the increasing problem in the world. Habits of inappropriate drug use, adverse drug interactions and side effects make treatment difficult for these patients. The aim of this study was to investigate the factors that may cause an increase in the rate of polypharmacy in adult patients followed in primary care and to determine the risk of social support and anxiety-depression in patients with multiple drug use. Material and Methods: This cross sectional study was conducted in 3 family medicine units in Adana province between January 1st 2018 – February 28 st 2018. The study included 393 patients who were receiving per day two or more drugs and the age of 18 years and over. Sociodemographic data and anthropometric measurements of the participants included in the study were recorded and risk factors that may cause polypharmacy in patients were questioned. Then Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) were applied to the participants The questionnaire was applied by face to face interview technique after the consent of the participants was obtained. For data analysis we used İndependent Sample T test, One Way Anova test, Chi-square test and Spearman correlation analysis. Data analysis was performed by SPSS 16.