Türkiye Cousinia (Asteraceae) cinsi Pugioniferae seksiyonunun morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri
The characteristics palynological, morphological and anatomical of the section Pugioniferae genus Cousinia (Asteraceae) in Turkey
  1. Tez No: 522382
  2. Yazar: ALİ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Cousinia Cass. (Asteraceae) cinsi Pugioniferae Bunge. seksiyonu içerisinde yer alan türlerin morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri belirlenerek taksonlar arasındaki benzer ve farklılıklar tespit edilmiştir. Morfolojik çalışmada türlerin yaprak, kapitula, fillari özellikleri, anatomik çalışmada ise gövde ve yaprak kesitleri çalışılmıştır. Gövde, yaprak ve yaprak orta damarı (midrip) kesitlerinden ortaya çıkan anatomik özelliklerin taksonomik açıdan önemli olduğu tespit edilmiştir. Palinolojik çalışmalarda polenlerin polar, ekvatoral ve ekzin, intin kalınlıkları ölçülmüş P/E oranı bulunmuş ve polen şekilleri belirlenmiştir. Polenlerin fotoğrafları ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile çekilmiştir. Cousinia macroptera C.A.Mey. ex DC. ve C. wesheni Post. türlerinin polen şekilleri subprolat ve polen apertür tipi trikolporat olarak tespit edilmiştir. SEM çalışmaları sonucu polen ornamentasyonunun verrukoz-perforat olduğu belirlenmiştir. Aken mikromorfolojisi bakımından Cousinia macroptera türünde akenler siyah ve gri, enine dalgalı, oblong-obovat, 2.5-3×1.5-2 mm, buruşuk, C. wesheni türünde ise gri, üzeri siyah çizgili, oblong-obovat, 3-3.5 × 1.5-2 mm, belirsiz boyuna çizgili ve buruşuk olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The morphological, anatomical and palynological characteristics of the species in the Pugioniferae Bunge. section of Cousinia Cass. (Asteraceae) genus were determined and similarities and differences between the taxa were determined. In morphological study, leaves, capitals, phyllaries characteristics of the species, body and leaf sections were studied in the anatomical study. It has been determined that the anatomical features of stem, leaf and leaf midrip sections are important from a taxonomic point of view. In Palynological studies, the thickness of polar, equatorial and echinacea of pollen were measured and P / E ratio was determined and according to this pollen shapes were determined. Photographs of the pollen were taken with light microscope and scanning electron microscope (SEM). Pollen forms of Cousinia macroptera C.A.Mey. ex DC. and C. wesheni Post. species were recorded as subprolate and and these two pollen are tricolporates apertured. pollen ornamentation is determined as verrucose-perforated after SEM studies. It has been detected that the achenes of the species Cousinia macroptera are black and gray transversal wavy, oblong-obovate, 2.5-3 × 1.5-2 mm, wrinkled; the achenes of the C. wesheni are gray, with black stripes on it, oblong-obovate, 3-3.5 × 1.5-2 mm, with unclear longitudinal stripes, wrinkled.