Farklı pH derecelerine sahip topraklarda çöp kompostunun bazı toprak özellikleri ile bitki ve toprakta ağır metal içeriğine etkisi
The effect of waste compost on soil properties and heavy metal content of plant and soils with different pH level
- Tez No: 522381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kompostlama belediye katı atıklarının yok edilmesi için en fazla tercih edilen yöntemlerden birisidir. Belediye katı atıklarından elde edilen çöp kompostları birçok ülkede organik toprak düzenleyici ve gübre olarak tarım alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, çöp kompostları tarım alanlarında bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Çöp kompostlarının ağır metal ve tuz içerikleri tarımsal alanlarda kullanılmadan önce bilinmesi gereken etkenlerden biridir. Bu çalışmanın amacı farklı pH'ya sahip topraklarda çöp kompostunun toprak ve arpa bitkisinde ağır metal içeriklerine ve bazı toprak özelliklerine etkisini incelemektir. Deneme 3 tekerrürlü saksı denemesi olarak kurulmuştur. Çöp kompostu kuru ağırlık üzerinden 0, 5, 10, 15 t da-1 oranlarında saksılara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The waste compost, derived from city solid waste, are commonly used as an organic soil regulator and a fertilizer in agriculture areas in many countries. However, the waste compost may cause some negative effects in agriculture areas. The heavy metal and salt contents of waste composts are one of the factors that must be known before using them in agriculture areas. In this study, the effects of the waste compost on some properties of soil with different pH, heavy metal content of soil and heavy metal content of plant grown on it (barley). The study was carried out as pot experiment with three replications. The waste compost was applied to the pots in the rates of 0, 5, 10, 15 t da-1 (dry weight). According to the results of study, compost application significantly increased the Cu and Zn contents of the soils. However, compost application didn't cause an important increase in the contents of Pb, Ni, Mn and Fe.