A domain-specific language for the model-driven analytics of logistics data
Lojistik verinin model güdümlü analizi için alana özgü dil
  1. Tez No: 522385
  2. Yazar: BERKAY AKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elasticsearch gün geçtikçe artan bir çok kullanım alanına sahip, petabaytlarca veri üzerinde saniyeler içerisinde işlem yapabilen, dağıtık mimariye sahip bir arama motorudur. Yetenekli bir araç olmasına karşın Elasticsearch, yazılım geliştiriciler için öğrenme maliyeti oldukça yüksek bir sorgulama diline sahiptir. Bu tez çalışmasında Elasticsearch aracının kullanımını kolaylaştırmak ve Elasticsearch sorgularının model-güdümlü geliştirilebilmesini sağlamak için, Boyut Sorgu Dili (DQL) adı verilen bir alana-özgü modelleme dili geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen DQL ile hazırlanan modeller üzerinden otomatik olarak Elasticsearch sorguları üretilebilir ve DQL'in entegre geliştirme ortamı, otomatik olarak üretilmiş bu sorguları uzak Elasticsearch sunucularında çalıştırabilir. Tez çalışmasında veri kümesi olarak lojistik alanı seçilmiştir ve DQL'in değerlendirilmesi bu alan üzerinde endüstüriyel seviyede yazılım geliştiren bir grup yazılım mühendisinin de katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan değerlendirmede dilin kullanımının, Elasticsearch sorgu yazma süresini gözle görülür derece düşürdüğü gözlemlenmiştir. Son olarak yazılım geliştiricilerinden toparlanan geri bildirimler de Elasticsearch sorgularının, DQL ile daha kolay oluşturulduğunu ve çalıştırılabildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Elasticsearch is a distributed RESTful search engine, capable of solving growing number of use cases and can handle petabytes of data in seconds. However, Elasticsearch comes with a complex query language which causes a steep learning curve for the developers and, therefore, creation of queries can be difficult and time-consuming in many cases. Hence, in this study, a domains-specific modeling language, called Dimension Query Language (DQL) has been developed, to support the model-driven development of Elasticsearch queries. Elasticsearch queries can be automatically generated from DQL models and DQL's IDE is capable of executing these auto-generated Elasticsearch queries on remote repositories. Specifically, the logistics has been determined as the target business domain and capabilities of using DQL have been demonstrated for the analytics of logistics data which are very large in volume. An evaluation of using DQL has been performed at the industrial level with the participation of a group of developers. The conducted evaluation showed that the use of the language significantly decreases the development time required for creating Elasticsearch queries. Finally, qualitative assessment, based on the developers' feedback, exposed how DQL facilitates the development of Elasticsearch queries.