Computerized classification and shape coding and solid modeling applications for hot upset forgings
- Tez No: 12811
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İ. GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
SICAK ŞİŞİRME İÇİN BİLGİSAYARLI SINIFLANDIRMA, ŞEKİL KODLAflA VE KATI MODELLEME UYGULAMALARI SÜREKÇİGİL, Ali Alpan Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez Vöneticisi : Doç.Dr. Mustafa İ. GÖKLER 123 sayfa, Şubat 1991 ÖZET Bu çalışmada APOLLO DOMAIN iş istasyonu ortamında, iki bilgisayar programı geliştirilmiştir. İlk program, sıcak şişirme için bir si m fi andırma ve şekil kodlarına sisteminin, FORTRAN programlama dili kullanarak, bilgisayar uygulamasıdır. Program iş parçasının geometrisinin tanımlanmasını, tanımlanan parçanın kod numarası nın otomatik olarak saptanmasını ve buna alternatif olarak menü güdümlü bir yaklaşımı içermektedir. Bu program sıcak şişirme için bilgisayar destekli tasarım sistemlerine temel oluşturmak üzere geliştirilmiştir. İkinci program, sıcak şişirme için geliştirilmiş UPSETDIE adlı işlem ve kalıp tasarımı programının çıktıları kullanılarak, bir katı modeli eme ve mühendislik analizi paketi olan l-DEAS üzerinde geliştirilmiştir. Program UPSETDIE adlı programın iki boyutlu çıktılarının açısal toleransları ve köşe yuvarlakları verilmiş halde üç boyutta tanımlanmasını sağlar. Kalıpların kesit veya tam görünüşlerini üçboyutlu görüntülemek mümkündür. Program, l-DEAS'ın sıcak şişirme için daha özel ve uygun kullanımı sağlamakla birlikte paketin vermiş olduğu bütün imkanlara da açıktır. Anahtar sözcükler : Bilgisayar Destekli Tasarım Bilgisayar Destekli Üretim, Sıcak Şişirme, Sınıflandırma ve Kodlama, Kalıplar, Katı Modelleme Bilim Kodu : 625.02.0? vı
Özet (Çeviri)
COMPUTERIZED CLASSIFICATION AND SHAPE CODING AND SOLID MODELING APPLICATIONS FOR HOT UPSET FORGINGS SÜREKÇİGİL, Alî Alpan Faculty of Engineering M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa İ. GÖKLER 1 23 pages, February 1 99 1 ABSTRACT In this study two computer programs have been developed on APOLLO DOMAIN series workstation environment. The first program is the computerization of an existing classification and shape coding system for hot upset forgings and developed using FORTRAN programming language. The program consists of input of part geometry and automatic evaluation of code number together with an alternative menu-driven procedure. This program is developed to be a base for rationalized computer aided forging die design systems. The second program has been developed utilizing the output from sequence and die design program, UPSETDIE, for hot upset forgings, on l-DEAS which is a commercially available solid modeling and engineering analysis- package. Program supplies the three dimensional representation of two dimensional output of UPSETDIE, including necessary draftings on incylindrical portions and fillets and corners rounded. It is possible to visualize the sectional or full views of forging dies in three dimensional space. Program provides more beneficial and specific utilization of package for hot upset forgings and also it is open to all facilities of I -DE AS. Key words : CAD CAM, Hot Upset Forging, Classification and Coding, Dies, Solid Modeling Science Code : 625.02.07