Akut pankreatitli hastalarda oksidatif stres belirteci olan iskemi modifiye albumin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ischemia modified albumin levels as oxidative stress parameter in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 522386
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKAR, DOÇ. DR. GÖZDE DERVİŞ HAKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Akut Pankreatit (AP), inaktif haldeki sindirim enzimlerinin çeşitli sebeplerle aktif hale geçerek pankreas dokusunu sindirmesi sonucunda gelişen bakteriyel olmayan inflamasyon ile karakterize bir tablodur. Son dönemde AP gelişiminde iskemi temelli süreçler düşünülmüş, hastalığın tayini ve prognostik takibinde iskemi belirteçleri kullanılmaya başlanmıştır. İskemi Modifiye Albumin (İMA) bu kapsamda araştırma makalelerinde yerini alan bir belirteç olmuştur. Bu tezde AP'li hastalarda sık kullanılan prognostik marker ve skorlama sistemleri ile kandaki İMA düzeyi ilişkisini belirlemek, AP'li hastalarda İMA parametresinin hastalık şiddetini ve prognoz tayinini belirlemede kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gastroenteroloji Kliniği'ne başvuran 18 yaş üstü AP tanılı 100 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), daha önce pankreatit atağı olup olmaması durumu, sonlanım durumları (taburculuk veya eksitus), hastalık etyolojisi, hastalık şiddeti, pankreatit tipi (nekrotizan veya ödematöz oluşu), AP prognostik skorlama sistemleri puanları, biyokimyasal parametreleri kaydedildi. Oluşturulan gruplar ile İMA değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. istatistiksel analizlerde SPSS 15.0 paket programı kullanıldı. ANOVA, Post- Hoc Bonferroni testi, korelasyon analizi uygulandı ve p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Acute pancreatitis (AP) is characterized by non-bacterial inflammation caused by inactive digestive enzymes to be activated for a variety of reasons digest the pancreatic tissue. Recently, ischemia based processes have been considered in the AP progress, and ischemia markers have been used in the determination and prognostic follow-up of the disease. In this context, Ischemia Modified Albumin (IMA) has taken its place in research articles. We aimed to determine the relationship between IMA and frequently used prognostic marker and scoring systems in patients with AP and to evaluate the use of IMA parameter in AP patients to determine disease severity and prognosis. Materials and Methods: The study included 100 patients with AP over 18 years of age who applied to T.C. University of Health Sciences, İzmir Tepecik Health Application and Research Center, Clinic of Gastroenterology. Patients included in the study; age, gender, body mass index (BMI), the presence of a previous episode of pancreatitis, outcome (discharge or death), disease etiology, disease severity, type of pancreatitis (necrotizing or edematous form), AP prognostic scoring system, biochemical parameters were recorded. IMA values were compared statistically with the groups. SPSS 15.0 package program was used for statistical analysis. ANOVA, Post-Hoc Bonferroni test, correlation analysis was performed and p value