Gryllus bimaculatus (Orthophere:Gryllidae)'un son nimfal ve ergin evrelerdeki bazı doğal immün sistem aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of some innate immune system activities of Gryllus bimaculatus (Orthophere:Gryllidae) in the last nymphal and adult
- Tez No: 522405
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Böceklerin immün sistemleri hücresel ve humoral olmak üzere iki altgruba ayrılmaktadır. İmmün fonksiyonlar oldukça maliyetli olup, gelişim süresi, olgunlaşma, eşeysel davranış ve üreme gibi diğer yaşam öyküsü özellikleriyle uzlaşıda olması gerekir. Bu çalışmada, laboratuvar şartlarında Akdeniz çekirgesi, Gryllus bimaculatus'a ait üç kuşakta doğal bağışıklık sisteminin farklı gelişim dönemlerinde, (son devre nimf, genç juvenil ergin (3 yaş) ve yaşlı ergin (25 yaş) durumu incelenmiştir. Böceklerde kutikula melanizmi ve doğal bağışıklık fonksiyonlarının ortak fizyolojik yolakları paylaşmaları nedeniyle, pronotumun ve arka femurun melanizasyonu da çalışılmıştır. Hemolimfteki toplam fenoloksidaz miktarı (FA), litik aktivite (LA-lizozim-benzeri aktivite), hemolimfteki protein konsantrasyonu (HPK) ve enkapsülasyon yeteneği (ENK) her bir gelişim grubu için belirlenmiştir. FA, vücut ağırlığı ve büyüklüğü ile güçlü ve pozitif bir ilişkiye sahiptir. LA sadece I. kuşakta vücut ağırlığı ve büyüklüğü ile pozitif ilişki göstermiştir. Kutikular melanizasyon gelişim süresi ile negatif ilişkili bulunmuştur. HPK vücut ağırlığı ve büyüklüğü ile negatif ilişki göstermiştir. Tüm immün parametreler üç kuşakta farklı olduğu tespit edilmiştir. FA, LA, HPK ve ENK incelenen gelişim grupları arasında farklılık göstermiştir. Son larval evreden erginliğe doğru FA artmış olmasına rağmen, nimflerde HPK ergin dönemlere göre daha yüksekti, fakat genç ve yaşlı erginlerde farklılık göstermemiştir. Genel olarak, dişilerde erkeklere nazaran FA daha yüksek iken LA, TKM, ENK ve HPK erkeklerde daha yüksekti ki bu da eşeye özgü bazı immün fonksiyonlar arasındaki uzlaşıya işaret eder. Böylece, bu çalışma sisteminde elde edilen sonuçlar farklı kuşak, eşey ve yaş gruplarında immün fonksiyonların bazı yaşam öyküsü özelliklerinden nasıl etkilendiğini anlamak açısından çıkarımlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The immun systems of insects are divided into two subdivision: cellular and humoral. Immun functions are highly costly and they must compromise with other life-history traits such as developmantal stage , maturation, sexual behaviour and reproduction. In this study, in laboratory conditions, in three generations of Mediteranean Field Criket, Gryllus bimaculatus, the status of the innate immune system in different growth stages ( last nymphal stage, young juvenile adults( 3 days) and late adulthood ( 25 days) was examined. The pronotum and hind femora melanisation were also studied due to the cuticular melanisation and their innate immune functions sharing common physiological pathways. Total haemolymph phenoloxidase activity (PO), lytic activity (LY), protein concentration of haemolymph (HPK), and encapsulation ability (ENK) were determined for each developmental groups. FA has a strong and positive association with body weight and size. LA was positively correlated only with body weight and size in the 1st generation. Cuticular melanism was found to be negatively associated with the development time. HPK showed a negative correlation with body weight and size. All immun parameters were found to be different in three generations. FA, LA, HPK and ENK differed between the examined development groups. Although FA increased during the period from the late larval to adulthood, HPK in nymphs was higher than in adult period , but did not differ in young and late adults. In general, while FA was higher in females compared to males, LA, TKM, ENK and HPK were higher in males, indicating a compromise between same gender spesific immunological functions. Thus , the results obtained in this study revealed implications in terms of understanding how immunological are influenced by some lifehistory traits in different generations, sexes and age groups.