Alaşehir (Manisa) bağ alanlarında zarar yapan genel böcek türleri üzerine araştırmalar
Research on general pest insect species causing damage in alaşehir (Manisa) vineyard areas
- Tez No: 957072
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSEN AYDIN YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'nin önemli üzüm üretim merkezlerinden biri olan Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki bağ alanlarına zarar veren böcek türlerinin genel olarak belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma sırasında 2024 ilkbaharından 2025 ilkbaharına kadar Alaşehir'de 13 lokaliteden 15 bağda farklı tuzak yöntemleri (düşürme tuzağı, ışık tuzağı, yapışkan tuzak, besin tuzağı, elyaf tuzak, atrap, darbe) kullanılarak böcek örnekleri toplanmıştır. Bunlar Orthoptera, Hemiptera, Coleoptera, Blattodea, Lepidoptera ve Diptera gibi farklı takımlara ait zararlılardır. Bağcılıkta önemli ekonomik kayıplara neden olan zararlıların tespiti, ürünlerin kalitesinin ve veriminin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Elde edilen sonuçlar, 27 türün (Lobesia botrana, Klapperichicen veridissima, Polyphylla fullo, Otiorhynchus sp., Megamecus shevketi, Empoasca decipiens, Arboridia adanae, Planococcus ficus, Gryllus bimaculatus, Acrotylus patruelis, Aiolopus strepens, Anacridium aegyptium, Acrotylus insubricus, Platycleis affinis, Gryllotalpa gryllotalpa, Aphis gossypii, Macrosiphum rosae, Macroscytus brunneus, Acrosternum heegeri, Eysarcoris ventralis, Anomala vitis, Ceutorhynchus pallidactylus, Procas steveni, Coniocleonus nigrosuturatus, Tropinota (Epicometis) hirta, Kalotermes flavicollis, Ceratitis capitata) bulunduğu Alaşehir ilçesindeki bağ zararlısı türlerinin çeşitliliğini ortaya koymuş ve özellikle çekirdeksiz Sultaniye üzüm çeşitlerinde gözlenen popülasyon yoğunlukları dikkat çekmiştir. Çalışmanın sonucu olarak, entegre zararlı yönetiminin çok gerekli olduğu ve alandaki bağcılık faaliyetlerine önemli bir katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, Alaşehir bağlarında gözlenen böcek zararlısı türlerinin bilimsel belgelenmesi açısından bir ilk olup, bölgesel entomofauna'nın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, gelecekteki biyolojik ve entegre kontrol uygulamalarına rehberlik edecek bir veri tabanı ve sürdürülebilir tarımı ve ekolojik dengeyi desteklemek için bilimsel bir temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was carried out to determine the general species of insects that cause damage to vineyards in the Alaşehir district of Manisa, one of Turkey's main grape production centers. During the study, insect samples were collected using different trap methods (pitfall trap, light trap, sticky trap, food trap, siliconized fiber trap, net, shaking) in 15 vineyards from 13 different localities in Alaşehir from spring 2024 to spring 2025. These are pests belonging to different orders, such as Orthoptera, Hemiptera, beetles, Blattodea, Lepidoptera, and Diptera. The detection of pests that cause considerable economic losses in viticulture is of paramount importance in terms of maintaining the quality and yield of the products. The results revealed the diversity of vineyard pest species in the Alaşehir district, of which 27 species were found (Lobesia botrana, Klapperichicen veridissima, Polyphylla fullo, Otiorhynchus sp, Megamecus shevketi, Empoasca decipiens, Arboridia adanae, Planococcus ficus, Gryllus bimaculatus, Acrotylus patruelis, Aiolopus strepens, Anacridium aegyptium, Acrotylus insubricus, Platycleis affinis, Gryllotalpa gryllotalpa, Aphis gossypii, Macrosiphum rosae, Macroscytus brunneus, Acrosternum heegeri, Eysarcoris ventralis, Anomala vitis, Ceutorhynchus pallidactylus, Procas steveni, Coniocleonus nigrosuturatus, Tropinota (Epicometis) hirta, Kalotermes flavicollis, Ceratitis capitata), and the population densities observed especially in the seedless Sultaniye grape varieties attracted attention. As a result of the study, it was concluded that integrated pest management is highly needed and will make a significant contribution to viticulture activities in the region. This research is the first of its kind in terms of scientific documentation of insect pest species observed in Alaşehir vineyards and contributes to a better understanding of the regional entomofauna. In addition, a database has been established to guide future biological and integrated management practices, as well as a scientific basis to support sustainable agriculture and ecological balance.