Sıcaklığın Gryllus bimaculatus de Geer, 1773 (Orthoptera:Gryllidae)'in gelişme süresi eşey oranı ve nimfal pigmentasyonuna etkisi
  1. Tez No: 28188
  2. Yazar: NAZAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
II ÖZET Bu çalışmada bir Orthoptera türü olan Gryllus bimaculatus De Geer, 1773'ün eşey oranı, gelişme ve plgmentasyonu üzerine sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Sabit nem şartlarında (%50±5), 20,25 ve 30°C sıcaklıklarda aynı tip besinle beslenen erginlerden elde edilen oğul döldeki eşey oranı, sıcaklık arttıkça dişilerin lehine artmıştır. 20°C'da oğul döldeki %31 olan dişi oranı, 25 ve 30°C'larda sırasıyla %61 ve %63 olmuştur. Sıcaklık ele alınan türün yumurtadan ergine kadar olan gelişimini de etkiler. Sıcaklık arttıkça gelişim süresi kısalmıştır. 20°C'de yumurtadan ergine kadar olan ortalama gelişim süresi 274 gün olmasına rağmen, 25 ve 30°C'larda bu değer sırasıyla 232 ve 216 gün olmuştur. Sıcaklık artışı G. bimaculatus'da nimfal evre de rengin açılmasına, pigmentasyonun daha az olmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT The effect of temperature on the Developmental time, sex ratio and Nimfal pigmentation of Gryllus bimaculatus De Geer. 1773. In this study the effect of temperature on the developmental time, sex ratio and the pigmentation of G. biraculatus De Geer was investigated. Observations were carried out under the constant relative humidity (50±5%R.H) and food conditions at 20. 25 and 30°C temperatures. The per centage of females in progeny was increased at high temperatures. The per centage of females was 31% at 20°C whereas at 25 and 30°C it was 61% and 63%, respectively. Temperature not only affected the sex-ratio but also developmental time from egg to adult of the species. Developmental time shortened when the temperature was insreased. The average developmental time at 20°C was 274 days, whereas at 25°C and 30°C it lasted 232 and 216 days, re spectively. At nymphal stages any increase in temperature was caused less pigmentation of the species.