Testiküler seminomlarda histopatolojik parametreler ve PAS boyama yöntemi ile intratubuler germ hücreli neoplazi (ITGCNU) varlığının değerlendirilmesi
Histopatological parameters and evaluation of intratubuler germ cell neoplasia by PAS staining in testicular seminomas
- Tez No: 522410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN POSTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ: Seminom, en sık görülen testiküler germ hücreli tümördür. Klasik ve anaplastik olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Yakın zamana kadar seminomların 3. ana grubu olarak değerlendirilen spermatositik seminom ise son zamanlarda farklı klinik ve histopatolojik özellikleri nedeniyle klasik seminomun iyi diferansiye varyantı olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda, testiküler seminom tiplerinde klinik ve histopatolojik parametreler değerlendirilmiş, testiküler germ hücreli tümörlerin prekürsör lezyonu olarak kabul edilen intratubuler germ hücreli neoplazi ( ITGCNU) varlığı ve Periodic Asid Schift (PAS) histokimyasal boyasının ITGCNU'daki yararlılığı araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Eğitim Hastanesi patoloji Bölümünde 1989-1999 yılları arasında tanı almış 34 seminom olgusu H&E kesitlerde yeniden incelenerek tiplendirme yapılmıştır. Her olguda , hastanın yaşı, tümör boyutu ve tümörün testisteki yeri not edilmiştir. Olgularda histopatolojik parametreler tekrar gözden geçirilmiştir. Tüm olgularda tümörün glikojen içeriğini değerlendirmek için PAS ve diastazlı PAS boyaları uygulanmıştır. Ayrıca non tümöral testis dokusu içeren kesitlere ITGCNU varlığını araştırmak için PAS uygulanmış ve bu boyanın tanıdaki yararlılığı değerlendirilmiştir. BULGULAR: Olguların 31'i (%91) klasik seminom, 2'si (%6) anaplastik seminom, 1'i (%3)spermatositik seminom olarak değerlendirildi. Tümörde kistik değişiklik ve ödem, tümör periferinde interstisiel gelişim paterni, intratubuler germ hücreli neoplazi (ITGCNU), intratubuler tümör gelişimi, tümöre komşu olağan testis dokusunda normal spermatogenez ve leydig hücre hiperplazisi, kapsül, spermatik kordon, epididim ve rete invazyonu, damar ve sinir invazyonu varlığı araştırıldı. Hastaların ortalama yaşı 40.1'di. Ortalama tümör boyutu 6.4 olarak bulundu. Tüm olgularda 50 büyük büyütme alanı gözden geçirilerek mitoz sayıldı. Anaplastik seminomda ortalama mitoz sayısı klasik seminoma göre oldukça yüksekti. 12 klasik seminom ve 1 anaplastik seminom olgusunda ITGCNU izlenirken spermatositik seminom olgusunda ITGCNU saptanmadı. Klasik seminom olgularının 13'ü 10-82 aydır takipte olup 9'u sağ ve sağlıklıdır. Anaplastik seminom olgularından biri 8.5 yıldır sağ ve sağlıklıdır. Diğeri ise 30 ay önce tanı almış olup hayatta değildir. SONUÇ: Spermatositik seminom olgusunda hücrelerde PAS ile boyanma izlenmedi. Klasik ve anaplastik seminom tipleri arasında, hücrelerin PAS ile boyanma yoğunluğu açısından bir farklılık görülmedi. H&E kesitlerde ITGCNU saptanan seminifer tubullerde, PAS boyası ile atipik germ hücrelerinin yoğun şekilde boyandığı ve tanıya yardımcı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Seminoma is the most common testicular germ cell tumor. It is examined in two main groups as classical and anaplastic. Until recently, the spermatocytic seminoma, considered to be the 3rd major group of the seminomas, has recently been considered a well-differentiated variant of the classical seminoma because of its different clinical and histopathological features. In our study, the clinical and histopathological parameters of testicular seminoma types were evaluated and the presence of intratubular germ cell neoplasia (ITGCNU) which is accepted as the precursor lesion of testicular germ cell tumors and periodic acid Schift (PAS) histochemical staining in ITGCNU were investigated. MATERIALS AND METHODS: 34 seminoma cases diagnosed in the Department of Pathology of Izmir Education Hospital between 1989-1999 were re-examined and typed in H & E sections. In each case, the age of the patient, the size of the tumor and the location of the tumor in the testis were noted. Histopathological parameters were reviewed in patients. To evaluate the glycogen content of the tumor, PAS and diastase PAS were applied in all cases. In addition, PAS was applied to investigate the presence of ITGCNU in sections containing non-tumoral testicular tissue and the usefulness of this dye in the diagnosis was evaluated. RESULTS: 31 (91%) of the cases were evaluated as classical seminoma, 2 (6%) as anaplastic seminoma and 1 (3%) as spermatocytic seminoma. Cystic changes and edema in the tumor, interstitial development pattern in tumor periphery, intratubular germ cell neoplasia (ITGCNU), intratubular tumor development, normal spermatogenesis and leydig cell hyperplasia in normal testis tissue adjacent to the tumor, capsule, spermatic cord, epididymis and rete invasion, presence of vascular and nerve invasion were investigated. The mean age of the patients was 40.1 years. The mean tumor size was 6.4 cm. In all cases, 50 BBA were reviewed and mitosis was counted. The mean number of mitosis in the anaplastic seminoma was significantly higher than the classical seminoma. ITGCNU was determined in 12 classical seminoma and 1 anaplastic seminoma case. However, ITGCNU was not seen in a case of spermatocytic seminoma. 13 of the classical seminoma cases were followed-up for 10-82 months and 9 of them were alive and healthy. Anaplastic seminoma cases have been alive and healthy for 8.5 years. The other one was diagnosed 30 months ago and is not alive. CONCLUSION: PAS staining was not observed in the spermatocytic seminoma case. There was no difference between the classical and anaplastic seminoma types in terms of PAS staining intensity of the cells. It was observed that the seminiferous tubules with ITGCNU in H & E sections were intensively stained with PAS dye and helped the diagnosis.