Batı Akdeniz bölgesinde güneş enerjisi santrali için kuruluş yeri seçimi
Location selection for solar power plant in Western Mediterranean region
  1. Tez No: 522432
  2. Yazar: MEHMET HİLMİ DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Türkiye artan bu talebi karşılamak için temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiştir. 2023 yılı enerji sektörü hedeflerinde, elektrik üretiminin %30'unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması vardır. Bu hedeflere ulaşmak için yapılacak olan güneş enerjisi santral yatırımları Türkiye'nin coğrafi konumu sebebiyle son derece önemlidir. Güneş enerjisi santrallerinin kuruluş yerlerinin belirlenmesinde birbiriyle çelişen birçok kriter olması karar vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada çok kriterli karar verme teknikleri kullanılarak Batı Akdeniz Bölgesi'nde kurulması düşünülen güneş enerjisi santrali için dokuz adet alternatif içerisinden en uygun yer belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada önce uzman görüşleri doğrultusunda sekiz adet kriter belirlenmiş ve daha sonra çok kriterli karar vermede yeni bir yöntem olan Best- Worst Metodu ile kriter ağırlıkları hesaplanmıştır. TOPSIS ve MOORA yöntemleri ile alternatiflerin sıralaması yapılmıştır. TOPSIS ve MOORA yöntemlerinde Şarkikaraağaç alternatifi ilk sırada yer alırken, Döşemealtı alternatifi her iki yöntemde de son sırada çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Situated in developing countries Turkey's need for energy is increasing every day. Turkey has turned to the clean and renewable energy sources to meet this increased demand. In the energy sector target of 2023, 30% of electricity production is supplied from renewable energy sources. The investments of solar energy power plants to achieve these targets are very important because of the Turkey's geographical position. It is difficult to decide whether there are many contradictory criteria in determining the place of establishment of solar energy plants. In this study, it has been tried to determine the most suitable place among the nine alternatives for the solar energy plant which is considered to be established in the West Mediterranean Region by using multi criteria decision making techniques. In the study, eight criteria were determined in the direction of expert opinions and then criterial weights were calculated with the a new method known as Best-Worst Method. The order of the alternatives was made with TOPSIS and MOORA methods. In TOPSIS and MOORA methods, Şarkikaraağaç alternative took the first place, while Döşemealti alternative was the last in both methods.