Azerbaycanlı turistlerin destinasyon seçiminde önemli olan coğrafi faktörler
Main geographical factors influencing the destination preferences of Azerbaijani tourists
- Tez No: 522473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel turizmin gelişimi, yeni destinasyonların, bu destinasyonlara daha rahat ve hızlı ulaşım araçlarının ve genel olarak yeni turistik ürünlerin ortaya çıkması, bu ürünlerin tüketicileri olan turistler için çeşitli ve farklı seçim imkanları sunmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti 1991`de bağımsızlık kazandıktan sonra ülkede bulunan coğrafi özellikleri, zengin kaynakları, farklı turizm türlerinin gelişimi için potansiyelini değerlendirerek daha da geliştirmek için stratejiler uygulamaya başlamıştır.Çalışmanın amacı, Azerbaycanlı turistlerin, belirli destinasyonları tercih etmelerini sağlayan etkenleri tespit etmek, bu destinasyonları tercih etme nedenleri, özellikle destinasyon seçimine etki yapan coğrafi unsurları incelemek ve analiz etmektir. Her hangi bir destinasyonun seçimine yönelik olarak turistlerin tercihlerinin belirlenmesi, belirli ihtiyaç ve beklentileri olan turistleri daha fazla memnun etme imkanı sağlayarak, aynı zamanda bu destinasyonların pazarlanmasında, gelişiminde ve daha fazla turist tarafından tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Development of global tourism, introduction of new destinations, more convenient and faster transportation vehicles, provided tourists or consumers of touristic products with various and excessive choice possibilities. The Republic of Azerbaijan, after gaining independence in 1991, started to apply strategies for further development of tourism potential, which is rich of geographical features and diversive resources. Now different destinations of Azerbaijan have become popular, preferred by many tourists.the purpose of this paper is to indentify the factors, especially geographical factors influencing to the destination choices of Azerbaijani tourists, to study and analyze these factors affecting their choices. Identification of preferences of tourists regarding their destination choices provides the possibility to satisfy these tourists who have specific needs and expectations, at the same time this identification plays an important role in marketing and development of these destinations while ensuring these destinations to be preferred by much more tourists.