The role of destination image and social media interaction on medical tourists' intention to visit Turkey
Medikal turistlerin Türkiye'yi ziyaret etme niyetleri üzerinde destinasyon imajı ve sosyal medya etkileşiminin rolü
- Tez No: 904036
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH AKKUŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 230
Özet
Sağlık hizmetlerindeki gelişmeler ve küreselleşme, medikal turizm olarak adlandırılan yeni bir turizm türünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Medikal turizm, son on yılda hızla gelişen bir sektör haline gelmiştir. Elektronik iletişim sistemlerinin gelişmesi, uluslararası ulaşımın kolaylaşması, sosyal medyanın aynı zamanda bir pazarlama aracı olarak kullanılması, maliyetlerin düşmesi gibi faktörler medikal turizmin giderek yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. Gelişmiş ülkelerde yaşanan sağlık sistemi sorunları, uzun bekleme süreleri, yasal engeller ve yüksek maliyetler, medikal turizm hareketini gelişmekte olan ülkelere yöneltmiştir. Diğer yandan, teknolojik ilerlemeler ve bilginin yayılması, medikal turizmin tanıtımını ve pazarlamasını kolaylaştırmıştır. Medikal turizm, sağlık hizmetlerinin kalitesinin yanı sıra tatil olanaklarını birleştirme imkanı sunmasıyla da ilgi görmektedir. Bu araştırma medikal turistlerin Türkiye'yi ziyaret etme niyetleri üzerinde destinasyon imajı ve sosyal medya etkileşiminin rolüne odaklanmaktadır. Çalışmada medikal turistlerin ziyaret niyetleri, kalite ve maliyete yönelik algıları, destinasyona dair zihinlerinde var olan imajı ve sosyal medya etkileşimleri incelenmiştir. Araştırmanın analizleri için ihtiyaç duyulan veriler, 2018-2022 yılları arasında Türkiye'ye en çok medikal turist gönderen sekiz ülke olan Irak, Almanya, Birleşik Krallık, Azerbaycan, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan vatandaşlarının yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde ikamet eden çifte vatandaşlık sahibi Türklerden oluşan 1124 kişiye sosyal medya üzerinden yapılan anketler vasıtası ile toplanmıştır. Verilerin analizlerinde, frekans analizi gerçekleştirilmiş; kullanılan ölçeklerin iç tutarlılıkları değerlendirilmiş, alt boyutlarına dair yapı geçerlilikleri doğrulayıcı faktör analizi aracılığı ile ölçülmüştür. Ayrıca toplanan verilere, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisinde aracı değişkenlerin rolünü incelemek için aracılık analizleri uygulanmış, doğrusal lineer regresyon gerçekleştirilmiş ve hipotez testlerine dair bulgular, R yazılımı aracılığı ile test edilmiştir. Aracılık modellerindeki dolaylı etkiler Bootstrap tekniği ile 5000 kez tekrarlanarak incelenmiştir. Araştırma sonuçları medikal turizmde ziyaret niyetinin oluşmasında sosyal medyanın önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Katılımcıların Türkiye'deki medikal turizm hizmetleri hakkında bilgi edinmek için sosyal medyayı aktif olarak kullandıkları ve bu etkileşimin ziyaret niyetlerini artırdığı belirlenmiştir. Sosyal medyanın, destinasyon imajını oluşturma, medikal hizmetlerin kalite ve maliyet algısını şekillendirme konusundaki etkisi önemlidir. Ayrıca, maliyet ve kalite algılarının potansiyel turistlerin ziyaret niyetlerini etkilediği belirlenmiştir. Bu nedenle, medikal turizm hizmet sağlayıcılarının sosyal medya üzerinden doğru ve güncel bilgileri paylaşarak destinasyonlarını etkili bir şekilde pazarlamaları ve algılanan kaliteyi artırmaları önemlidir Bulgular, Türkiye'nin medikal turizm pazarında güçlü bir rekabet avantajına sahip olduğunu göstermektedir. Bu avantajlar arasında ülkedeki medikal hizmetlerin algılanan yüksek kalitesi, düşük maliyetler, modern sağlık tesisleri, iyi eğitimli hekimler ve çeşitli tıbbi hizmetlerin bulunması yer almaktadır. Sonuç olarak, medikal turizm destinasyonlarının, destinasyon imajını güçlendirmek ve hizmet kalitesini optimize etmek için çeşitli stratejilere odaklanmaları gerekmektedir. Sosyal medyanın etkili bir şekilde kullanılması, maliyet ve kalite algılarının iyileştirilmesi, potansiyel turistlerin ziyaret niyetlerini olumlu yönde etkilemekte, olumlu bir medikal destinasyon imajı yaratmakta ve turizm sektörünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and advancements in healthcare have birthed a novel form of tourism known as medical tourism. Over the past decade, MT has witnessed a significant upsurge, evolving into a burgeoning industry. The increasing popularity of medical tourism can be attributed to a confluence of factors, including the development of electronic communication systems, the improved ease of international transportation, the utilization of social media as a marketing tool, and the emergence of more cost-effective healthcare options. Healthcare system shortcomings in developed nations manifested as lengthy wait times, legal hurdles, and high costs, have driven the medical tourism movement towards developing countries. Conversely, advancements in technology and the dissemination of information have facilitated the promotion and marketing of medical tourism. Furthermore, medical tourism's appeal is augmented by its ability to offer a confluence of quality healthcare and vacation opportunities, attracting patients seeking a holistic experience. This study investigates the impact of destination image and social media interaction on medical tourists' intentions to visit Turkey. It explores their visit motivations, perceptions of quality and cost, and how these factors, along with their destination image formed through social media interactions, influence their decision to choose Turkey for medical care. Survey data for analysis was collected via social media from 1124 participants. These included citizens from the eight top source countries for medical tourists to Turkey (2018-2022): Iraq, Germany, UK, Azerbaijan, Bulgaria, France, and Georgia, along with Turkish dual citizens residing worldwide. Data analysis involved frequency analysis, evaluation of internal consistency for employed scales, and assessment of construct validity for sub-dimensions using confirmatory factor analysis. Mediation analyses explored the role of mediating variables, followed by linear regression and hypothesis testing via R software. Bootstrapping with 5000 repetitions examined indirect effects in mediation models. The research findings demonstrate the significant role of social media in shaping the formation of visit intentions in medical tourism. It has been determined that participants actively utilize social media to acquire information about medical tourism services in Turkey, and this interaction enhances their visit intentions. The impact of social media on creating destination image and shaping perceptions of the quality and cost of medical services is crucial. Additionally, it has been identified that perceptions of cost and quality influence potential tourists' visit intentions. Therefore, it is essential for medical tourism service providers to effectively market their destinations and enhance perceived quality by sharing accurate and up-to-date information via social media. The findings indicate that Turkey possesses a strong competitive advantage in the medical tourism market. Among these advantages are the perceived high quality of medical services in the country, low costs, modern healthcare facilities, well-trained physicians, and a wide range of medical services available. Consequently, medical tourism destinations need to focus on various strategies to strengthen destination image and optimize service quality. The effective use of social media, enhancement of cost and quality perceptions, positively influences potential tourists' visit intentions, creates a favourable medical destination image, and supports the tourism sector.