İletişim sosyolojisi açısından medya ve sosyal medyada İslamofobi
The media in the communinication sosyology and Islamophobia in the social media
  1. Tez No: 522474
  2. Yazar: HALİS ZAVLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda iletişim ağları ve altyapılarının gelişmeleri ile dünyada iletişimde ve haberleşmede devrim yaşandı. Hızlanan ve çeşitlenen iletişim ağları son yüzyılın merkezinde kendine sağlam bir yer edinmiş durumda. Bununla birlikte gelişen olanakların toplumlar nezdinde olumlu veya olumsuz durumlar meydana getirmesi ise tamamen sistemin yönetiminde bulunan kişilerin fikri altyapıları ile temellendirilmektedir. Gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte İslam toplumu hedefte yer aldığı durumlar son yıllarda gözlerden kaçmayacak şekilde artmıştır Bu gelişmeler ışığında son dönemde İslam toplumunu zan altında bırakan ve yakından etkileyen İslamofobi kavramının sosyolojik altyapısını medya ve sosyal medyada araştırmaya çalıştık. Burada yaptığımız çalışmada İslamofobinin medya ve yeni medyada nasıl kullanıldığını ve bunların sonuçlarını ortaya koymaya gayret ettik. Bu çağda Müslümanlara yönelik bu tutum davranışların medyaya yansımalarını, sosyolojik etkilerini ve sonuçlarını ortaya koymaya çalıştık. Her ne kadar bu ithamlar dışarıdan geliyor olsa da bu durumdan Müslümanların çıkaracağı önemli dersler var. İslamofobi kavramının gelişimi ve tarihçesi işlenmek ile birlikte bunların oluşumunda yer alan temel sebepler kaynaklarla desteklendi. Adeta üstüne ölü toprağı serpilmiş gibi kayıtsız kalan Konunun her ne kadar Müslüman toplumunu ilgilendirmesi ve teki altında bırakmasına karşın Müslüman toplumun bu konuda yeterli gayret sarf etmediği tespitlerimiz arasında yer aldı. Araştırmamızın önemli bir konu olan İslamofobinin günümüzde gelişim aşamaları bakımından medya ve sosyal medyada araştırılmasının ise bu konuda yer alan diğer araştırmalardan farkı ve çok daha önemli olduğunu söylemekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this century, the developments of the communication networks and infrastructure has resulted in a revolution in communication and media. At the halfwy of the last century, accelerated and diversified communication networks have acquired a solid place. However, the positive or negative impact on societies that is brought on by this development are completely based on the intellectual foundation of the people who are in control of the system. Along with the emerging mass media, the situation the Islamic society found itself in has become a target to such a great degree that it cannot go unnoticed. İn the light of these developments, we tried to investigate the of the socıologıcal ınfrastructure concept of Islamophobia and what is affecting it persistently, which has left the Islamic society under suspicion lately, in the media and socil media. İn this work, we have attempted to illustrate how Islamophobia is used in the media and new media and its implications. We have also attempted to reveal the sociologicl effects and the consequences of such attitudes toward Muslims in this era and how it is reflected in the media. Although such accusations are external, there are important lessons that Muslims can learn in this situation. The development of the notion of Islamophobia and the history of the process and the underlying causes involved in their formation have been supported with evidence. İt was our finding that, in this topic which has been neglected as if dead soil has been sprinkled on top of it, even though it has implications on the Muslim society, it did not exert itself regarding the issue. We defend that this research is different and much more important than other researches on the subject of Islamophobia, which is an important topic of our reserach, that is researched on media and social media with regards to its staged of development.