Bilgisayar ve ağ güvenliği dersinin farkındalığının oluşturulması ve değerlendirilmesi
Computer and network security course evaluation
  1. Tez No: 522497
  2. Yazar: AKIB ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ağları ve İnternet Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çeyrek asır önce bilgisayar ve bilgisayar bileşenlerini kullanan kişi hatta kuruluş sayısı en gelişmiş ülkelerde dahi onlarla ifade edilirken bu oran günümüzde milyarlarca kullanıcı ile ifade edilmektedir. Bilgisayar ve bileşenlerinin günden güne gelişmesi ve bu hızlı gelişime paralel olarak da başta kurumlar olmak üzere kişisel kullanıcılar tarafından hızla kullanımın yaygınlaşması sonucunda kaçınılmaz sonuç olarak bilgisayarlar ve bileşenlerinin güvenliği konusu göz ardı edilemez bir hal almıştır. Bu nedenlerden dolayı başta üniversite öğrencileri olmak üzere bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarların ve bilgisayar ağlarının güvenliklerine dair ilgilerini ve farkındalıklarını artırmak amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik Bilgisayar ve ağ güvenliği dersinin konularını kapsayan bu çalışmada, temel bilgisayar ve ağ güvenliği içeriklerine yer verilerek çalışmanın yardımcı kaynak olması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonunda; uygulama öncesi farkındalıkları ve uygulama sonrası farkındalıklarının değişimlerini ölçmek amacıyla yapılan testler ve değerlendirmeler ile öğrencilerin farkındalık seviyeleri ölçülmüş ve bu çalışmanın etkililiği gözlemlenerek öğrencilerin bilgisayar ve ağ güvenliği konusundaki eksik ve yanlış bilgilere sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the number of the people and even the instutitions using computer and computer components were expressed with tens even in the most developed countries quarter-century ago, this rate is expressed by billions of users today. The inevitable result is that the security of computers and its components has become unignorable as a result of development of computer and its compenent day by day and its widespread usage by initially institutes and personal users in paralel with this fast development. For these reasons, this study, which includes the topics of computer and network security course in order to increase the awareness of the security of computer users and computer networks and especially the security of university students, is aimed to be a supplementary resources by providing basic computer and network security contents and at the end of the study, students awareness levels were measured by the tests and the evaluations which were used to understand the changes between the students pre-implementation awareness level and post-implementation awareness level. Consequently, it was concluded that students have incomplete and incorrect knowledge about the computer and network security.