Geleneksel şehir sistemlerinin akıllı şehir sistemlerine geçiş süreçlerinin yönetilmesi
Managing the transitional process of traditional city systems to the smart city systems
  1. Tez No: 522516
  2. Yazar: ALİ RIDVAN ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kentlerdeki yaşam standartlarının artması kenti bir cazibe noktası haline getirerek kırsaldan kente göçü tetiklemektedir. Bu durum zaten yoğun olan kent nüfusunun daha da yoğun bir hal almasına neden olmakta ve kentleşme denilen süreci başlatmaktadır. Kentleşme ile birlikte, kentteki problemler artmakta ve kentlilerin yaşama standartlarını etkilemektedir. Kentleşme ile ortaya çıkan çevre, enerji, trafik gibi problemler ortaya çıkmakta ve her geçen gün büyümektedir. Diğer bir yandan gelişen ve sürekli değişen teknoloji kente ve kentsel yaşama birçok yenilik getirmektedir. Kentleşme ile ortaya çıkan sorunları en aza indirmek ve daha yaşanabilir kentler ortaya çıkarmak için çeşitli planlamalar yapılmakta ve yeni yaklaşımlar doğmaktadır. Akıllı kent, kentleşmenin sorunlarını ortadan kaldırmak için 20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış yeni bir kavramdır. Akıllı şehirler ile kentler insanlara maksimum verimlilik sağlayacak şekilde teknolojinin desteğiyle yeniden yapılandırılmaktadır. Bu çalışma akıllı kentlerin gelişim sürecini detaylı bir şekilde ele alarak akıllı kentin temel unsurlarını ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında bir önek olarak ele alınan İstanbul şehrindeki akıllı kentleşme hareketleri incelenmiş ve İstanbul'un akıllı kent profili ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing standard of living in the cities is makes them an attraction point and triggers immigration from rural to urban areas. This situation causes the already intensive urban population to become more intense and starts the process called urbanization. With urbanization, the problems in the city are increasing and affecting the standards of living. Problems in environment, energy, traffic emerged by urbanization are growing day by day. On the other hand, evolving and ever-changing technology brings many innovations to urban and urban life. Various plans are being made and new approaches are emerging in order to minimize the problems arising from urbanization and to bring out more livable cities. The smart city is a new concept that emerged in the late 20th and early 21st centuries to remove the problems of urbanization altogether. Smart cities and cities are being restructured with the support of technology, providing people with a maximum standard of living. This study deals with the development process of intelligent cities in detail and reveals the basic elements of smart city. Smart urbanization movements in Istanbul city, considered as a prefix in the scope of the research, were examined and smart city profile of Istanbul was revealed.