Nonrelativistic limit of Bose-Einstein condensation in a static spacetime
Durağan bir uzayzamanda Bose-Einsteın yoğuşmasının göresiz limiti
  1. Tez No: 522515
  2. Yazar: İSLAM ÇAĞRI İŞERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT AKANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Eğik uzayda etkileşimsiz bir Bose alanının termodinamik özelliklerinin göresiz limiti post-Newton bir yaklaşımla incelenmiştir. Yüksek ancak sonlu c limiti alınmak suretiyle maddenin göresiz hale gelmesi temin edilirken aynı zamanda uzayzamanın geometrisi de muhafaza edilmiştir. Kütleçekimin, durağan uzayda Bose-Einstein yoğuşmasına etkilerini çözümlemek için kullandığımız termodinamik değişkenlerin asimtot davranışları Mellin dönüşümü ve ısı çekirdeği yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Sonlu bir hacim için hesapladığımız parçacık yoğunluğu-sıcaklık ilişkisi kütleçekim etkilerinin gözardı edildiği durumlar için hâlihazırda bilinen matematiksel ifadeye ek olarak yeni terimler de içermektedir. Ayrıca kütleçekimin Bose-Einstein yoğuşması üzerindeki yüzey etkileri de termodinamik limit alınarak incelenmiş ve kütleçekimin olmadığı durumda varılan sonuçların Minkowski uzayındaki bilinen neticelere tekabül ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nonrelativistic limit of thermodynamics of noninteracting Bose field in curved background is investigated via a post-Newtonian approach. In large but finite c limit matter becomes nonrelativistic whereas the geometry stays unchanged. Mellin transform and heat kernel techniques lead to asymptotics of thermodynamic variables that are used to analyze the gravitational effects on Bose Einstein Condensation in static background. For finite volume, particle density-temperature relation is obtained which include gravitational corrections to the classical expression. Boundary effects due to gravitation are also examined and the results are found to be reduced to usual Minkowski space ones in the absence of gravitation in the thermodynamic limit.