Müziğin Koi (Cyprinus carpio) balıklarının davranışları stres ve gelişimi üzerine etkisi
The effect of musiic on the Koi fish (Cyprinus carpio) behaviors, stress and development
  1. Tez No: 522527
  2. Yazar: HALİT KUŞKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN, DOÇ. DR. BETÜL GÜROY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tezin amacı, müzikal uyarıların Koi balıklarında (Cyprinus carpio) büyüme performansı, yem kullanımı, davranış ve stres üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma kontrollü koşullarda gerçekleşen iki ayrı denemeden oluşmaktadır. Birinci denemede, alfa, beta, teta ve gama ses dalgaları ile klasik, country, metal, elektro, kentsel gürültü, silk-road, sufi ney, Kuran dinletisi olmak üzere, 12 farklı ses uyarısının balık davranışlarına etkisi incelenmiştir. Farklı davranışlar sergilediği düşünülen kentsel gürültü, silk-road (enstrümental), sufi ney (enstrümental), Kuran dinletisi sesleri, balıkların büyümesi, yemden yararlanma ve stres üzerine etkisini incelemek amacıyla seçilmiştir. Seçilen sesler, ikinci denemede balıklara 90 gün süresince, 08:00 - 08:30, 12:30 - 13:00 ve 17:00 - 17:30 saatleri arasında dinletilmiştir. Tüm çalışmalar 3 tekrarlı olarak yürütülmüştür. İkinci deneme sonunda, Kuran dinletisi, sufi ney, silk-road uyarılarına (67 dB re 1 μPa SPL) maruz kalan deneme grupları, kontrol grubuna (57 dB re 1 μPa SPL) göre daha iyi, yem kullanım ve büyüme performansı sergilemiştir. Kentsel gürültü (67 dB re 1 μPa SPL), balıkların büyümesini ve yem verimliliğini olumsuz etkilemiştir. Farklı müzik uyarılarının hematolojik, immünolojik ve serum biyokimyasal parametrelerde önemli değişimlere neden olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yoğun kültür balıkçılığı yapılan tesislerde, Kuran dinletisi, sufi ney, silk-road uyarılarının,“büyüme teşvik faktörü”olarak değerlendirilebileceği, balık refahının üzerinde olumlu etkiler gösterebileceği, kentsel gürültünün ise balık refahı, büyüme performansı ve yem kullanımı üzerinde olumsuz etkiler yapabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, farklı ses uyarılarının farklı balık türleri ve büyüme dönemlerinde araştırılması ve özellikle balıklarda stresi azaltıcı etkisinin araştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the effects of musical stimuli on growth performance, feed utilization, behavior and stress in Koi fish (Cyprinus carpio). The study consists of two separate experiments. In the musical stimuli selection experiment (preliminary experiment), alpha, beta, classical theta and gamma sound waves, country, metal, electroplating, urban noise, silk-road, sufi ney, and Quran performance on fish behavior were examined, and silk-road (instrumental), sufi ney (instrumental), Quran performance groups exhibited different behaviours were chosen to evaluate the effect of musical stimuli on growth performance, feed utilization and stress condition of fish. Selected musical stimuli sounds were underwater-transmitted to fishes in the selected experimental groups (secondary experiments) between 08:00-08:30, 12:30-13:00 and 17:00-17:30 hours for a period of 90 days. All experiments were performed in three replicates. End of the trial, the experimental groups exposed to instrumental sufi Ney and Quran performance (67 dB re 1 μPa SPL) showed better growth performance than the control group (57 dB re 1 μPa SPL). Urban noise (67 dB re 1 μPa SPL) adversely affected fish growth and feed efficiency. It has been determined that different musical stimuli cause significant changes in hematologic, immunologic and serum biochemical parameters. Based on the findings of this study, it can be concluded that underwater sound transmisisons of silk-road (instrumental), sufi ney (instrumental), or Quran performance can be accepted as a“growth promoting effect”with improvement of fish welfare in intensive fish culture facilities. Urban noise, however, presented negative effects on fish welfare, growth performance and feed utilization. Further investigations are encouraged to focus on stress-reducing effects of different underwater sound transmissions and their effects on various kinds of fish species of different growth periods.