Uluslararası ekonomik sistemi biçimlendiren yeni olgular ve Türkiye'nin uyum sorunları
  1. Tez No: 52253
  2. Yazar: BELGİN HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler yeni ve ileri bir toplumsal dönüşüme geçişin temellerini oluşturmakta ve bilgi toplumu olarak nitelendirilen yeni bir toplum yapısının nesnel koşullarını hazırlamaktadır. Enformatik teknoloji denilen teknolojinin yeni biçimi, bir toplum düşenini oluşturan tüm kurumsal yapıları, toplumsal ilişkileri ve siyasal sistemleri değişikliğe uğratmaktadır. Günümüz gelişmiş sınai toplumlarında ortaya çıkan, ancak gelişmekte olan ülkelerinde kayıtsız kalamadığı hızlı teknolojik gelişmeler, üretim sistemlerinde de köklü bir değişime neden olmuştur, üretim sistemi ve organizasyonunda ve iş örgütlenmesinde ortaya çıkan yeni oluşumlar, emek-sermaye ilişkileri, para-kredi mekanizmaları, pazar yapısı ve rekabet biçimleri ile devletin rolü ve dünya ekonomisiyle ilişkilerin aldığı görünümler, bu değişim sürecinin oldukça yeni bir alanı içine aldığını göstermektedir. Enformatik teknoloji denilen mikroelek troniğin bilgiyi, parayı, sermayeyi, üretim ve malları dünya ölçüsünde daha yoğun ve daha hızlı dağıtım etkisiyle birlikte oluşan ul uslararası 1 aşmada globalleşme olgusunu beraberinde getirmiştir. Gî obal i z asyon daha önceki dönemlerde de örnekleri var olan basit bir uîusl ararasılaşraa süreci değildir. Onun ötesinde bir u luslaraşırı 1 aşma sürecidir. Bu süreçten en cok etkilenecek olan ülkeler ise gelişmesini henüz tamamlamamış olan ülkelerdir. Türkiye'de bu ülkelerden biridir.« I Dolayısıyla bu çalışma, son yirmi yılda dünya ülkelerinde ortaya çıkan radikal ekonomik ve teknolojik değişmeleri irdelemeyi amaçlamaktadır. Az gelişmiş ülkelerin gelişmeler karşısındaki durumu incelenmektedir. Yine, hu kapsamda Türkiye'de rekabetçi piyasa koşullarında ekonomiyi dışa açma ve dünya ekonomisiyle bütünleştirme yönünde gerçekleştirilen dönüşümün, ne ölçüde günümüzde bilim ve teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerin niteliklerine uyduğu dikkatle irdelenmektedir. Türkiye'nin yeni sürece adapte olabilmesi için mevcut sanayi yapısı ve teknoloji politikası konularında neler yapması gerektiği hususu üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
competitive capacity of business organisations must be aimed üt. Through restructuring business enterprises, in the scope of new apportuni ties these technology policies should motivate Turkey's technology export capacity.iTi.-j!~i>.j. f.j.c: tur iruj, globalisation involves mainly R&D - intensive and assembly industries while labour-intensive industries are less globalised. In this way, globalisation is a powerful motor of world- w i d e e con om i c g row t h. In ordı r to investigate and understand the study, we give some related examples from advanced countries, and that the sheer competition for advanced technologies between them, international concequences of technological advancements and that newly industrialized countries- We focus on the some important parameters on technological advancement: the size of workforce on research and development, financial resources from national and parameters are compared for advanced and less developed countries. But, the implication of new realities about technology for developing nations is that they must formulate technology policies quiding their developmental efforts. These nations must adopt to new and advanced technologies radically. Turkey is no exception of course; indeed we have to have policies enabling our economy to create more employment opportunities through the utilization of traditional technologies, and we have to have policies helping the transition of existing technology into more advanced stages. Effective application of technological policies require that technological requirements of small and large scale enterprises be integrated. At the same time the objective should be that these technology policies enhance fast informattion exchange among business and governmental organizations. Along with these objectives increasedcompetitive capacity of business organisations must be aimed üt. Through restructuring business enterprises, in the scope of new apportuni ties these technology policies should motivate Turkey's technology export capacity.