Biyomimetik peptid esaslı remineralizasyon ajanının yapay mine lezyonları üzerindeki etkinliğinin incelenmesi
Analysis of efficacy of the self-assembling peptide based remineralization agent on artificial enamel lesions
- Tez No: 522559
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Amaç: Bu çalışma, biyomimetik peptid (P11-4) esaslı remineralizasyon ajanının kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum florofosfat (CPP-ACFP) ve sodyum fluorid (NaF) içerikli ajanlarla yapay mine lezyonları üzerindeki remineralizasyon etkinliğinin DIAGNOdent ve mikro-bilgisayarlı tomografi (μCT) yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem:Yapay mine çürüğü lezyonları çekilmiş gömük alt üçüncü büyük azı diş yüzeylerinde oluşturuldu ve örnekler rastgele 4 gruba ayrıldı(n=8): Grup1;P11-4 (Curodont Repair,Credentis,İsviçre), Grup2; CPP-ACFP (MI Varnish,GCCorp.,Japonya), Grup3;NaF (DuraphatVarnish,Colgate,ABD), Grup4;yapay tükürük(kontrol). Remineralizasyon ajanları üretici firma önerilerine göre yapay çürük lezyonlarına uygulandı; örnekler 1ay süresince yapay tükürük solüsyonunda bekletildi.Yapay mine lezyonlarında oluşan demineralizasyon ve remineralizasyon DIAGNOdent(KaVo,Almanya) ve μCT(SkyScan 1174v2,Belçika) ile lezyon derinliği, alan, hacim, mineral yoğunluğu (BMD) açısından incelendi; remineralizasyon DIAGNOdent ile 1,7, ve 30.günlerde, μCT ile 30. günde değerlendirildi.Elde edilen bulgular ANOVA,Kruskal-Wallis,t,Wilxocon testleri ile istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Remineralizasyonun tüm dönemlerde en fazla Grup 1'de olmak üzere sırası ile Grup2 ve Grup3'te oluştuğu saptandı. DIAGNOdent, BMD ve lezyon derinliğine ilişkin bulguların analizinde; Grup1'de gözlenen remineralizasyon etkinliğinin Grup3'e göre anlamlı olarak (p0,05) belirlendi. Grup1,2 ve 3'te μCT alan ve hacim değişim değerleri açısından anlamlı farklılıklar(p>0,05) saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this in-vitro study was to analyze and compare the biomimetic remineralizing efficacy of the self-assembling peptide (P11-4) with agents containing casein phoshopeptide-amorhous calcium phosphate fluoride (CPP-ACFP) and sodium fluoride (NaF) on artificial caries lesions using DIAGNOdent and micro-computed tomography (μCT). Methods: Artificial enamel lesions were prepared on extracted impacted sound mandibular third molars.The samples were randomly allocated to 4 groups(n=8):Group1;P11-4 (CurodontRepair, CredentisAG, Switzerland), Group2;CPP-ACFP(MIVarnish,GCCo.,Japan),Group3;NaF(DuraphatVarnish,Colgate,USA),Group4: artificial saliva(control). The agents were applied to demineralized surfaces according to manufacturers' instructions; all specimens were stored in artificial saliva for 1 month. Demineralization and remineralization on enamel sufaces were analysed and quantified by DIAGNOdent(KaVo,Germany) and μCT(SkyScan1174,Belgium) for lesion depth/ area/volume/mineral density(MD). The remineralization efficacy of the agents was evaluated by DIAGNOdent on 1st,7th,30th days and by μCT on 30th day. Data was statistically analysed by ANOVA, Kruskal-Wallis,T test, Wilxocon tests. Results:The highest remineralization efficacy findings in all periods were determined in Group1, followed by Group2, Group3 and Group4. The remineralization findings for fluorescence, MD, lesion depth in Group1 were found significantly higher(p0.05) were found between Groups1-2, Groups 2-3. The area and volume change values in Groups 1,2 and 3 have shown no significancy(p>0.05).