Mineral indükleyici peptid ilave edilmiş geleneksel cam iyonomer simanın flor salınımı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of fluoride release and mechanical properties of conventional glass ionomer cement modified with a mineralization-promoting peptide
- Tez No: 945131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKHAN BAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, geleneksel cam iyonomer siman olan Ketac Molar Easy Mix'e yeni bir biyomimetik peptid olarak adlandırılan Mineralizasyonu destekleyen peptid 3 (MPP3) ilave edilmesinin flor salınımı ile mekanik ve fiziksel özelliklere etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MPP3'ün geleneksel cam iyonomer simana ilavesinin, flor salınımı ile mekanik ve fiziksel özelliklere etkilerinin incelendiği literatürde bilinen ilk çalışmadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, biri yalnızca geleneksel cam iyonomer siman (kontrol), diğeri ise 0.2 mM MPP3 eklenmiş cam iyonomer siman (deney) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Flor salınımı için 4x6 mm boyutlarında silindirik şekilde hazırlanan numuneler oral kavite koşullarını taklit eden inkübatörde deiyonize su içinde bekletilmiş ve flor iyon-seçici elektrot yöntemiyle 1, 2, 7, 14, 21, 28. günlerde ölçüm yapılmıştır. Mekanik özelliklerin değerlendirilmesi için mikrosertlik, sıkışma dayanımı testleri uygulanmış; yüzey morfolojisi ve yapısal değişiklikler ise SEM, EDS ve Raman spektroskopisi analizleriyle incelenmiştir. Mikrosertlik, sıkışma dayanımı, SEM, EDS ve Raman spektroskopisi için 4x6 mm boyutlarında silindirik şekilde hazırlanan hazırlanan numuneler, analiz günlerine kadar oral kavite koşullarını taklit eden inkübatörde yapay tükürük sıvısında bekletilmiştir. Ölçümler 1. ve 28. günlerde gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics (21 version) paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aimed to evaluate the effect of incorporating a novel biomimetic peptide Mineralization Promoting Peptide 3 (MPP3) into a conventional glass ionomer cement (Ketac Molar Easy Mix) on fluoride release and its mechanical and physical properties. To the best of our knowledge, this is the first study in the literature investigating the effect of MPP3 addition on the fluoride release and mechanical-physical properties of conventional glass ionomer cement. Materials and Methods: Two groups were prepared: a control group containing only conventional glass ionomer cement, and an experimental group with 0.2 mM MPP3 added. Cylindrical specimens (4x6 mm) were incubated in deionized water under simulated oral cavity conditions. Fluoride release was measured on days 1, 2, 7, 14, 21, and 28 using a fluoride ion-selective electrode. For mechanical evaluation, microhardness and compressive strength tests were conducted, while surface morphology and structural characteristics were analyzed using SEM, EDS, and Raman spectroscopy. Specimens were stored in artificial saliva until analysis on days 1 and 28.