Mali başarısızlık riskinin genel olarak değerlendirilmesi ve Türk mevduat bankaları üzerine bir deneme
- Tez No: 52256
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL CANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Ekonominin en önemli piyasalarından biri olan para piyasasında faaliyet gösteren bankalar gerek yerel piyasalar gerekse de dış piyasalar bazında çok önemli bir konuma sahiptirler. Bu bağlamda, bankacılık sektöründe meydana gelecek bir aksama ya da herhangi bir olumsuzluk ülke ekonomisini sarsıcı etkiler yaratmaktadır. Dolayısıyla, bankaların mali başarısızlıklarının önceden tahmin edilmesi hususu üzerinde durulması gereken önemli konulardan bir tanesidir. Araştırmamızın temel amacı, banka işletmelerinin faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen risk etmenlerini belirlemek ve bu riskler karşısındaki dayanıklılığı ölçebilen bir erken uyarı modelini bankalar üzerinde denemektir. Bu çalışma, hem bugüne kadar yapılan temel çalışmaların birbirleriyle kıyaslanmasını sağlamakta hem de erken uyarı sisteminin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Araştırmanın sonuçlan mali açıdan güçlü ve riskli bankaların birbirlerinden ayrıldığını kanıtlamaktadır. Ayrıca, analiz her bankanın mali başarısızlık risk gelişim haritasının çıkartabilmesini de sağlamaktadır. Böyle bir yaklaşım hem kamu otoritelerinin bankaları denetlemesinde hem de bankaların kendilerini denetlemesinde büyük yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banks which functions in money market has an important location both in local markets and foreign markets. In this aspect even a little error that occurs in banking sector or any mistake would effect the country's economy. So forecasting of financial failures is one of the important points to be taken into consideration. The fundamental aim of our research is to identify the causes of risks which effect the banking institutions' activities and then to apply an early warning model which measures the resistance of banks. This research both compares the basic researches made so far and helps to provide an early warning system. Results of the research proves that the banks which are risky and stronger in the basis of finance differs from each other. Moreover this analysis provides a changce of deriving fiscal failure risk development map. This approach will provide large benefits in controling the banks both by themselves and public authority.