G-20 ülkelerinde, halka arz edilen şirketlerin finansal başarısızlık riskinin Altman Z-Skor ve Springate S-Skor modelleri ile değerlendirilmesi
Assesment of financial failure risk of companies going public in G-20 countries with Altman Z-Score and Springate S-Score models
- Tez No: 959499
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Finansal yaşamın gerektirdiği kazanımlar, ihtiyacın hâsıl olduğu tedbir metotlarını da beraberinde ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. Şirketler nazarında kredilerin ve kredi dışı edinim sağladıkları borçların karşılanamaz olması halinde, ortaya çıkan borç döngüsünün yarattığı finansal sıkıntılar, iflas konusu ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu durumun uluslararası arenada özellikle finansal kriz dönemlerinde sayısının bir hayli arttığını görmekteyiz. Çalışmamızda şirketlerin finansal yönden sahip olduğu geriye dönük 3 yıllık mali tablolarından yola çıkarak finansal başarısızlık tahmininde bulunacağız. 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait olan finansal tablolarında yer alan Altman Z-Score ve Springate S-Score modellerine ait rasyoların ortaya koyduğu skorlar üzerinden şirketlerin iflas etme ve borç ödeyememe risklerini inceleyeceğiz. Çalışmamızda G-20 ülkelerinde yer alan, 2023 yılında halka arz edilen firmalar yer almakla birlikte, bu firmaların içerisinden istenen rasyolara uygun olanlar seçilerek bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde finansal başarısızlığın ne olduğu, sebepleri ve önlem alınması adına uygulanan yöntemler yer alacaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise finansal başarısızlık tahmininde kullanılan yöntemlere ve bu modellerin detaylarına yer verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise G-20 ülkelerindeki şirketlerin 2023 yılında halka arz edilmeden önceki verileri üzerinden Altman Z-Score ve Springate S-Score sonuçları yer alacaktır. Ayrıca şirketlerin tamamını içerecek şekilde, yıllara bağlı olarak değişimlerini grafik üzerinden iflas ve borç ödeyememe durumları incelenmiş olacaktır. Kullanılan iki model arasındaki temel farkların ve şirketlerin bu farklardan doğan farklı sonuçların gerekçeleri açıklanacaktır. Çalışmamızın sonucunda ise özet niteliği taşıyan, ortaya çıkan yorumlar ve alınabilecek tedbirlere yönelik açıklamalar yer alacaktır. Çalışmamızda, 2023 yılında halka arz edilmiş, G-20 ülkelerinde bulunan ve rasyolara uygun 322 şirket bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The gains required by financial life are considered as an integral part of the precautionary methods required. If companies' loans and non-credit acquisition debts are unaffordable, the financial difficulties created by the resulting debt cycle cause them to face bankruptcy. We see that this situation increases significantly in the international arena, especially during financial crisis periods. In our study, we will predict financial failure based on the 3-year retrospective financial statements of the companies. We will examine the risks of bankruptcy and inability to pay their debts through the scores revealed by the ratios of the Altman Z-Score and Springate S-Score models in the financial statements of 2020, 2021 and 2022. Our study includes companies in G-20 countries that went public in 2023, and the findings were presented by selecting those that fit the desired ratios among these companies. The first part of our study will include what financial failure is, its causes and the methods used to take precautions. In the second part of our study, the methods used in financial failure prediction and the details of these models are included. In the third part of our study, Altman Z-Score and Springate S-Score results will be included based on the data of companies in G-20 countries before their public offering in 2023. In addition, bankruptcy and insolvency situations will be examined on a graphical basis, including all companies, and their changes over the years. The main differences between the two models used and the companies' reasons for the different results resulting from these differences will be explained. As a result of our study, there will be summary comments and explanations about the measures that can be taken. In our study, there are 322 companies that were offered to the public in 2023, which are in G-20 countries and comply with the ratios.