İstanbul Üniversitesi web sayfası kullanılabilirlik analizi
Usability analysis of İstanbul University web page
  1. Tez No: 522568
  2. Yazar: EMİNE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kurumsal web siteleri farklı kullanıcı kitlelerine hitap etmektedir. İnsanların kullanımına sunulan bu sitelerin memnun edici kullanım deneyimi sunması önemlidir. Bu deneyimlerde yaşanan problemlerin belirlenmesi için kullanılabilirlik çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Üniversite web siteleri de çok sayıda farklı kullanıcıya sahip olan kurumsal sitelerdir. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi web sitesinin ana sayfasının öğrencilerin kullanımı açısından kullanılabilirliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden gönüllü 11 katılımcı üniversitenin farklı bölümlerinden rastgele seçilmiştir. Çalışma İstanbul Üniversitesi İnsan ve Bilgisayar Etkilşemi Labratuvarında göz izleme cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılabilirliğin değerlendirilmesi amacıyla anket, kullanılabilirlik testi, sesli düşünme protokolü, geriye dönük sesli düşünme protokölü ve gözlem olmak üzere farklı teknikler kullanılmıştır. Oturum öncesi, oturum süresince ve oturum sonrasında elde edilen kayıtlar incelenmiş, alınan notlar değerlendirilerek nitel ve nicel veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile İstanbul Üniversitesi web sitesinin ana sayfasının, kullanılabilirlik kritlerlerinden etkililik, verimlilik ve memnuniyet açısından değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın üniversitenin öğrencileri ve diğer potonsiyel kullanıcıları ile senede 1 kez yapılmasının hem kullanıcı dostu, hemde evrensel kullanılabilir kurumsal bir web sayfası olması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Instutional websites have different users. Providing satisfactory using experience is important for these websites. Usability studies have been of great importance for detirmining the problems experienced in these experiences. University websites are institutional sites with many different users. In this study it is aimed to identify the usability of homepage of Istanbul University website in terms of use of students. 11 volunteers participating in this study are randomly selected from diffrent departments of the University. The study was carried out using the eye tracking device in the Human and Computer Interaction Laboratory of Istanbul University. In order to determine the usability different techniques have been used such as questionnary, usability test, thinking aload, retrospective thinking aload protocol and observation. Records obtained before, during and after the session were examined and qualitative and quantitative datas were collected by evauating the notes. Homepage of Istanbul University website was evaluated in terms of effectiveness, efficiency, and satisfaction with these datas. It is thought that to repeat this study with the students of Istanbul University and other potential users from time to time is important in terms of being a userfriendly and universally usable institutional website.