Bulk-fill kompozitler ile restore edilen sınıf II kavitelerin termo-mekanik yükleme sonrası servikal mikrosızıntısının değerlendirilmesi
Evaluation of the cervical integrity during thermo-mechanical loading of class II box cavities restored with bulk-fill composites
- Tez No: 522575
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı; bulk-fill kompozitler ile restore edilen proksimal kutu kavitelerin termo-mekanik yükleme sonrası mikroszıntı miktarını araştırmaktır. Bu çalışma için restoratif materyallerin dört farklı kombinasyonu (geleneksel akışkan kompozit+ geleneksel kompozit, geleneksel kompozit, akışkan bulk-fill kompozit + geleneksel kompozit+ bulk-fill kompozit) değerlendirilmiştir. Yeni çekilmiş üçüncü molar dişlere 160 adet proksimal kavite hazırlanmıştır. Mezial proksimal kavitelerin gingival kenarı mine-semet birleşiminin 1mm altında, distal proksimal kavitelerin gingival kenarı mine-sement birleşiminin 1mm üzerinde sonlanacak şekilde kaviteler prepare edilmiştir. Termo-mekanik yükleme öncesi ve sonrası (240.000 x 50 N, 5 ile 55 ° C arasında 2500 termosiklus), dişler 24 saat boyunca 23 ° C'de % 0.5'lik bazik fuksin boyasına batırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to evaluate the effects of thermo-mechanical loading on microleakage of proximal box cavities, which restored with bulk-fill composites. Four different combinations of restorative materials (conventional flow-able composite + conventional paste-like composite, conventional paste-like composite, bulk-fill flow-able composite + conventional paste-like composite, bulk-fill paste-like composite) were evaluated. One hundred sixty proximal box cavities were prepared in freshly extracted third molars. Gingival margins of the mesial proximal box cavities were terminated at the 1mm below the cemento-enamel junction and distal proximal box cavities were 1 mm above. Before and after thermo-mechanical loading (240,000 x 50 N, 2500 thermocycles between 5 and 55 °C), the teeth were immersed in a 0.5% basic fuchsin dye at 23°C for 24 hours. Sectioned samples were examined under a stereomicroscope.