Yüz maskesi, maksiller ekspansiyon ile kombine çenelik ve altuğ tip mini maksiller protraktör apareyinin kraniyofasiyal sistem üzerindeki etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Evaluation of the effects of facemask, chin-cup combined maxillary expansion plate and altuğ type mini maxillary protraction appliance on craniofacial structures with 3D finite elements analysis
  1. Tez No: 522574
  2. Yazar: MERVE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Çalışmanın amacı; maksiller ekspansiyon ile kombine uygulanan çenelik ve Altuğ Tip Mini Maksiller Protraktör apareyinin kondil-pogonion doğrultusunda oksipital yönlü ve çene ucuna dik doğrultuda servikal yönlü olmak üzere iki farklı uygulama tipi modellenip, sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanılarak kraniyofasiyal sistemdeki etkilerinin yüz maskesi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Tüm kafa yüz kemikleri ve dişlerden oluşan 3 boyutlu model üzerinde üç farklı apareyin farklı açısal uygulamalarını içeren senaryoları ile birlikte simülasyonları yapılmıştır. Tüm modellerde benzer tasarıma sahip diş-doku destekli ekspansiyon plağı aracılığı ile 300 gram şiddetinde ekspansiyon kuvveti midpalatal suturaya uygulanmıştır. Yüz maskesi uygulanmış modelde protraksiyon kuvveti, 4 mm kalınlığındaki ekspansiyon plağındaki 1. ve 2.premolar dişler arasında yer alan çengellerden oklüzal düzlemle 30⁰lik açı yapacak şekilde tek taraflı 300 gram olarak uygulanmıştır. Kondil-pogonion doğrultusunda oksipital yönlü çenelik uygulanan“Çenelik-01”ve çene ucuna dik doğrultusunda servikal yönlü çenelik uygulanan“Çenelik-02”modelinde çenelik kuvveti 300 gram olarak belirlenmiştir. Altuğ Tip Mini Maksiller Protraktör apareyinin uygulandığı oksipital yönlü çenelik komponenti içeren“Altuğ 3 – 01”ve servikal yönlü çenelik komponenti içeren“Altuğ 3 – 02”modellerinde 2 mm'lik maksiller ekspansiyon plağı yanında 2 mm'lik mandibular plak kullanılmıştır. Altuğ Tip Mini Maksiller Protraktör apareyinin simüle edildiği her iki senaryo modelde ekspansiyon kuvveti 300 gram, protraksiyon kuvveti tek taraflı 300 gram ve çenelik kuvveti 300 gram olarak yüklenmiştir. Çalışmada maksillada zygomatikomaksiller sutura ve zygomatik butres bölgesi genel olarak tüm modellerde en yüksek von Mises değerine sahip stres bölgeleri olarak bulunmuştur. Yüz maskesi,“Altuğ 3 – 01”ve“Altuğ 3 – 02”modellerinde ekspansiyon yanında protraksiyon kuvvetlerinin uygulanması ile; sadece ekspansiyon uygulanan“Çenelik-01”ve“Çenelik-02”modellerine göre maksiller komplekste daha yüksek von Mises stres değerleri ölçülmüştür. Kondil-pogonion doğrultusunda oksipital yönlü uygulanan“Çenelik – 01”modelinde maksiller kompleks ve zygomatik kemik üzerinde oluşan stres değerleri tüm modellere göre daha düşük bulunmuştur. Pterygomaksiller sutura üzerinde meydana gelen von Mises değerleri en yüksek“Altuğ 3 – 01”ve“Altuğ 3 – 02”modelinde ölçülmüştür. Kondil boynu anterior kısmında meydana gelen von Mises stresleri sırası ile“Altuğ 3 – 02”modeli,“Altuğ 3 – 01”modeli,“Çenelik-01”modeli, yüz maskesi modeli ve“Çenelik-02”modeli olarak gözlenmiştir. Koronoid proces ve sigmoid proces üzerinde ölçülen von Mises stres değerleri en yüksek değer“Altuğ 3 – 01”ve“Altuğ 3 – 02”modelinde ölçülmüştür. Yüz maskesi modeli,“Altuğ 3 – 01”ve“Altuğ 3 – 02”modelleri ile kıyaslandığında koronoid procesde meydana gelen von Mises stresi yakın değerler gösterirken, sigmoid proces üzerindeki stres değeri daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to simulate the use of chin cup combined with maxillary expansion plate and Altuğ Type Mini Maxillary Protraction Aplliance with an occipital pull chin cup in which the force is applied in the direction of condyle-pogonion and a cervial pull chin cup in which the force is applied perpendicular to the jaw and determine the craniofacial effects compared to facemask using Finite Element Analysis Method. Three-dimensional models consisting of head and facial bones and teeth were simulated with scenarios containing different angular applications of three different appliances. In all models, a force of 300 grams of expansile force was applied to the midpalatal suture through a dental-tissue-assisted expansion plate with similar design. In the model in which facemask was applied, the proximal force was applied as 300 grams unilaterally at an angle of 30 ° with the occlusal plane from the hooks located between the 1st and 2nd premolars via an expansion plate with a thichkness of 4 mm. In“Chin cup-01”, an occipital pull chin cup, is applied in the direction of the condyle-pogonion and in“Chin cup -02”, a cervical pull chin cup, is applied in the direction perpendicular to the jaw with both forces of 300 grams. In both models-“Altuğ 3- 01”, in which Altuğ Type Mini Maxillary Protraction Appliance is applied with occipital pull chin cup, and the model“Altuğ 2- 02”, in which Altuğ Type Mini Maxillary Protraction Appliance is applied with cervical pull chin cup- a maxillary expansion plate and a mandibular plate with a thickness of 2 mm were used. Altuğ Type Mini Maxillary Protraction Aplliances in both scenarios where applied with the expansive force of 300 grams, the protraction force of 300 grams unilaterally and 300 grams force for chin cup force. In this study, the zygomaticomaxillary suture and the zygomatic butress area were found as the stress zones with the highest von Mises value in all models. In“Altuğ 3 - 01”and“Altuğ 3 - 02”models in which additional to expansion forces ,protraction forces were applied; higher value of von Misses stress were measured compared to Chin cup-01 and Chin cup-02 models with expansion forces used only. In the“Chin cup-01”model, which is an occipital pull chin cup with a force in the direction of condyle-pogonion, the stress values on the maxillary complex and zygomatic bone are found to be lower than all models. The von Mises values on the pterygomaxillary suture were the highest in the models“Altuğ 3 - 01”and“Altuğ 3 - 02”. The von Mises stresses that appeared in the anterior part of the condyle neck were observed as Altuğ 3 - 02 model, Altuğ 3 - 01 model, Chin cup - 01 model, facemask model and Chin cup - 02 model. The von Mises stress values measured on the coronoid process and the sigmoid process were the highest in the models“Altuğ 3 - 01”and“Altuğ 3 - 02”. The facemask model showed similar values of von Mises stress in the coronoid process compared to the“Altuğ 3 - 01”and“Altuğ 3 - 02”models and the stress value on the sigmoid process was found to be lower.