Ricardo Moyano'nun gitar eserlerinden Marines Fantezi'nin incelenmesi ve Arjantin halk müziği
Investigation of Ricardo Moyano's Marines fantasy for guitar and Argentina folk music
  1. Tez No: 522641
  2. Yazar: VEYSEL ÖZGÜR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEYDİ SİNAN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
20. yüzyılda besteciler armoni ve çalgı tekniği konusunda, çalgının ve yorumcunun sınırlarını oldukça zorlarlar. Bu durum zaman içinde klasik müzik çalan müzisyenlerin farklı kültürlere ait müzikleri incelemesine ve aynı oranda repertuvarlarını şekillendirmesine neden olur. Bu çalışma, söz konusu kültürlerden birine ait olan Arjantin halk müziği üzerine yapılmıştır. Yaklaşık olarak 1500'lü yıllardan bu yana oluşan kültür kaynaşması, kolonicilerin, gezginlerin ve kaşiflerin Amerika kıtasına çıkmaları ile oldukça büyük ivme kazanmıştır. Farklı kıtalardaki müzik ve çalgı türleri bu kıtada birleşerek yerel müziği hissedilir derecede etkiler. Amerika kıtasının işgal edildiği dönemde, Avrupa'da (1500-1700'lü yıllar arası) rönesans ve barok müziği yoğun olarak çalınırdı. Arjantin'e bu stillerin İspanyol işgali sırasında direk menşeinden ulaştığı bilinir. Bu durum, halk müziği ve eski dönem müziklerinin seslendirilmesinede katkı sağlamıştır. Afrika'dan gelen ritimler, İspanya'nın gitarı ile birleşerek Arjantin'de yer bulur. Yerel halk, kendi sazları ve ritimlerinin yanı sıra deniz aşırı ülkelerden ulaşan bu yeni renkleri merak edip öğrenirler. Birbirinden bu denli farklı stiller, sazlar ve ritimler Arjantin yerel müziklerinin şekillenmesinde önemli derecede yer tutar. Böylesine büyük bir zenginlikten gitar da kendi payına düşeni alır. Bunun neticesinde, akor, gam ve ritmin ustalık derecesinde kullanıldığı birçok düzenleme ve beste oluşur. Bugün tüm dünyada geleneksel müzikleri konser programlarına alarak yeni düzenlemeler ve besteler yapan müzisyenlerin, zaman içinde çalgıya ait repertuvarı yeniden şekillendirdiğini görmekteyiz. Arjantinli besteci gitarist Ricardo Moyano (1961) farklı kültürlerin yerel müziklerini incelemiş ve bu etnik unsurları, yaptığı çalışmalarda kullanarak çok sayıda yöresel müziğin gitar üzerinde çalınmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Arjantinli bir gitarist olması, kendi halk müziğine ve tangoya hâkimiyet kurması, bu alanda bestecilik ve yorumculuk açısından ürün vermesine olanak sağlamıştır. Bu eser metni çalışmasında, kaynak taraması yöntemi kullanılmış; besteci gitarist Ricardo Moyano ile söyleşi yapılmış, yerel müzisyenler ve akademisyenlerin yer aldığı belgesel videolar incelenerek Arjantin müziği genel açıdan değerlendirilmiş ve yerel müzikleri açısından, tarihsel gelişiminin değerlendirilmesi yapılmıştır. Ardından besteci gitarist Ricardo Moyano'nun yaptığı konserler, beste ve düzenlemelerine değinilerek Marinés adlı fantezisinin incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, composers pushed the limits of the instruments and performers on harmony and instrumental technique. Later, this led classical music performers to study music from different cultures and shape their repertoire. This study was conducted on Argentinian Folk Music which belongs to one of the cultures of interest. The culture fusion which took place since about 1500s accelerated when the colonists, travellers and explorers landed America. By combining in this continent, music and instruments from diverse continents significantly affected regional music. During the period when America was occupied, Reneissance and Baroque music was played intensely in Europe (between 1500s and 1700s). It is known that these styles reached Argentinians from their origin during the Spanish occupation. It is also known that this situation contributed to performance of folk music and old music. Rhythm of Africa finds place by combining with the guitar of Spain. Local people wonders about the these patterns from overseas and learn them besides their own instruments and rhythms. Such diverse styles, instruments and rhythms play an important role in forming Argentinian music. The guitar has also taken its share from such a richness. As a result, many arrangement and compositions were made in which chord, sclae and rhythm was used masterfully. Today, we can see that musicians who made arrangement and compositions have been reforming their repertoire by including traditional music all over the world. Argentinian composer and guitarist Ricardo Moyano contributed to playing of many inherent songs by guitar through his studies on the inherent music of different cultures and by using these ethnic elements in his works. Especially because he is an Argentinian guitarist and he has a good comprehension of his own folk music and tango he was productive in this field and he provided products as a composer and performer. In this text of work study, Argentinian music will be overviewed generally and its historical development will be evaluated in terms of inherent music by using literature review, interview with Ricardo Moyano, review of documentary videos of local musicians and academics. Then, performance, composition and arangements of composer and guitarist Ricardo Moyano will be addressed and his fantasy“Marinés”will be studied further.