Ricardo motorunun değişik sıkıştırma oranlarında perpormans ve emisyon analizinin yapılanması ve yakıtların ortak sayılarının belirlenmesi için bir düzenek kurulması
Performance and emission analysis of ricardo engine for various compression ratios and construction of an experimental setup for determination of fuel octane number
  1. Tez No: 85795
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
RİCARDO MOTORUNUN DEĞİŞİK SIKIŞTIRMA ORANLARINDA PERFORMANS VE EMİSYON ANALİZİNİN YAPILMASI VE YAKITLARIN OKTAN SAYILARININ BELİRLENMESİ İÇİN BİR DÜZENEK KURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet DOĞAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1999 ÖZET Bu çalışmada; Ricardo test motorunun değişik sıkıştırma oranlarında, performans ve emisyon davranışının incelenmesi ve yakıtların oktan sayılarının belirlenmesi için bir deney düzeneği kuruldu ve deneyler gerçekleştirildi. Oktan sayısı bilinmeyen yakıtların, oktan sayısını ölçmek için Araştırma Oktan Sayısı (RON) ve Motor Oktan Sayısı (MON) metotları kullanılmıştır. Her iki deney metodu için izo-oktan ve normal-heptan yakıtları belirli oranlarda karıştırılarak, farklı oktan sayılarında 200 ml'lik yakıt numuneleri elde edilmiştir. Bu numune yakıtların Araştırma Oktan Sayısı (RON) ve Motor Oktan Sayısı (MON) metotlarına göre kritik sıkıştırma oranlan deneysel olarak elde edilmiştir ve grafik olarak sunulmuştur. Aynı oktan sayılı11 yakıt numuneleri için, Araştırma Oktan Sayısı metoduna göre bulunan, kritik sıkıştırma oranının, Motor Oktan Sayısı metoduna göre bulunan kritik sıkıştırma oranına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca gerek RON gerekse MON metoduna göre ölçümlerde, numune yakıtların oktan sayısı arttıkça, kritik sıkıştırma oranının da arttığı belirlenmiştir. Ricardo motorunun performansım karekterize edebilmek için motor torku, mil ortalama etkin basmcı, mil gücü, mil verimi ve mil özgül yakıt tüketimi motorun farklı sıkıştırma oranlarında, motor devir sayısının kademeli olarak artırılarak ile hesaplanmış ve bütün performans parametreleri grafik olarak sunulmuştur. Yapılan çalışmalar sonunda, sıkıştırma oram arttıkça motor performansının arttığı gözlenmiştir. Ricardo motorunun egzoz gazı emisyon ölçümü, motorun bir elektrikli dinamometre ile yüklenmesi vasıtasıyla motor yükünün kademeli olarak azaltılması yoluyla üç farklı sıkıştırma oranlarında yapılmıştır. Egzoz gazı emisyon ölçümlerinde hidrokarbon (HC), karbonmonoksit (CO) ve hava fazlalık katsayısı (A,) değerleri ölçülmüş ve grafikleri motor yüküne bağlı olarak çizilmiştir. Motor yükü arttıkça, karbüratörün verdiği karışımın hava fazlalık katsayısı değerinin arttığı ve buna bağlı olarak hidrokarbon (HC) ve karbonmonosit (CO) emisyonlannm düştüğü görülmüştür. Bilim Kodu : 625.04.02. Anahtar Kelimeler : Ricardo Motoru, Oktan Sayısı, Performans ve Emisyon Davranışı Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
uı PERFORMANCE AND EMISSION ANALYSIS OF RICARDO ENGINE FOR VARIOUS COMPRESSION RATIOS AND CONSTRUCTION OF AN EXPERIMENTAL SETUP FOR DETERMINATION OF FUEL OCTANE NUMBER (M.Sc Thesis) Mehmet DOGAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY May 1999 ABSTRACT In this study an experimental setup is constructed for analysis of performance and emission behavior of Ricardo engine at the different compression ratios and determination of fuel octane number. To determine the octane number of fuel, Resarch Octane Number (RON) and Motor Octane number (MON) methods were used. Predetermined amount of iso-octane and normal-heptane were mixed to prepare 200 ml fuel samples for both experimental methods. The critical compression ratios were obtanied for each fuel samples by Research Octane Number method and Motor Octane Number method, and data were presented graphically. It was observed that, the critical compression ratio for Research Octane Number method greater than those of Motor Octane Number method for the fuel samples with sameIV octane numbers. Also it is found that the critical compression ratio increases with increasing octane number of the fuel samples for both RON and MON methods. To characterize performance of Ricardo engine the brake torque, brake mean effective pressure, brake power, efficiency and fuel consumption are determined at different compression ratios by increasing the engine speed gradually. It was observed that engine performance increases with increasing compression ratio. Exhaust emissions of Ricardo engine were measured for three different compression ratios. To perform these measurements, the engine was loaded by an electric dynamometer. The load was decreased step by step. In these measurements, hydrocarbons (HC), carbon monoxide (CO) and excess air coefficient (X) were measured. It was observed that as the engine load increases, the excess air coefficient (X,) of mixture supplied by the carburetor increases, and as a result of this hydrocarbon (HC), carbon monoxide (CO) emissions decrease. Science code : 625.04.02 Key words : Ricardo Engine, Octane Number, Performance and Emission Behavior Page number : 88 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Nuri YUCEL