Türkiye için para talebi fonksiyonunun ekonometrik tahmini
- Tez No: 52265
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALTAN ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye için dar anlamda para talebi fonksiyonunun 1982:1- 1994:4 dönemi için tahminidir. Bu amaçla, ilk olarak para talebi teorilerinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi hakkında geniş bir hatırlatma yapılmıştır. Ardından kısa ve uzun dönem para talebi fonksiyonları arasındaki farklılıklar vurgulanmış ve Türkiye için para talebi fonksiyonunun tahmininde kısa ve uzun dönem ilişkilerinin birlikte incelenmesini mümkün kılan hata düzeltme mekanizması içeren model tanıtılmıştır. Para talebi fonksiyonun tahmin edilmeden önce değişkenler için birim kök ve birlikte bütünleşme testleri yapılmıştır. Bu testlerin sonucunda enflasyon dışındaki tüm değişkenler durağan çıkarken, birlikte bütünleşme testi uzun dönemde reel para talebiyle reel Gayri Safi Milli Hasıla arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Bu iki değişken arasında uzun dönemde dengenin sözkonusu olması Hata Düzeltme Terimi içeren kısa dönem para talebi fonksiyonunun tahmin edilmesini olanaklı kılmıştır. Ayrıca bu çalışmada Ekonometrik Literatürde Hendry'nin Methodolojisi olarak bilinen“Genelden özele Yaklaşımı”teorik anlamda geniş olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study is to estimate both long-run and short-run narrow money demand function in Türkiye for the period 1982:1-1994:4. At the beginning of the study historical development of the money demand theories were discussed in a great detail. For the purpose of estimation the distinction between the long-run and short-run demand for money surfaced and monetary dynamics were examined with a new econometric methodology that marries long-run trend reletionship between economic variables to a system of short-run dynamic adjustment equations. In order to distinquish the short-run dynamic structure of the model from the long-run effects an Error Correction Model (ECM) specification has been used. Before the application of the Error Correction Model, we tested the stationarity and co-integration of the variables. These tests are required for the adoption of the Error Correction Models. The emprical findings show that with the exception of the inflation variable, all of the variables of our interest have an autoregresive unit root and co-integration test strongly support the long run equilibrium relationship between real money demand and real national income variables. Furthermore, an exposition of the“General to Specific”econometric methodology was also given in this particular study.