Controversial superheroes versus ambiguous supervillains: Transformational journey of superheroes throughout the big screen
Tartışmalı süper kahramanlar müphem süper kötülere karşı: Süper kahramanların dönüştürücü sinema yolculuğu
- Tez No: 522672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
2000'li yıllar ve özellikle 2010'lu yıllar boyunca, pek çok süper kahraman filmi izleyiciye sunulmuş ve gösterime giren film sayısı her geçen yıl yükselmiştir. Bu filmler ve çizdikleri süperkahraman profilleri, ilk gişe rekortmeni süper kahraman filmlerinden itibaren dikkate değer bir şekilde değişmeye devam etmiştir. Bu tezin ana amacı, bu filmlerinin hem karşılaştırmalı olarak hem de klasik süper kahraman tanımı ve onu sunuş biçimleri bakımından bir analizini sağlamaktır. Bu kapsamda analiz edilen tüm filmler, hem süper kahraman imgesi bağlamında hem de süper kötüler ve hikâye akışındaki rolleri bağlamında incelenmiştir. Çalışmada amaçlanan, bu karaterlerin, süper kahraman ve süper kötü karakteristiklerini mümkün olduğunca koruyarak, yıllar boyunca nasıl değişim gösterdikleri, siyah beyaz, saf iyi ve saf kötü karakterler olmaktan çıkarak daha muğlak ve müphem, daha çok boyutlu karakterlere dönüşmesinin anlaşılması ve değerlendirilmesidir. Bunun yanı sıra da süper kahraman hikâyelerindeki değişikliklerin yanı sıra, aynı zamanda değişmeyen temel karakteristiklerin de neler olduğunu ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout 2000's and especially in 2010's many superhero films were introduced to audiances and number of films released every year is keep ascending. These films and superhero profiles they draw are getting significantly different from the first blockbuster superhero adaptation. The main objective of this thesis is to provide understanding of these films with comparison and with regard to classic superhero definition and the way it is being presented. All of the movies that has been analyzed were viewed in the context of the superhero image and also the supervillains and their roles in storyline. What is aimed to understand is to evaluate how these characters shifted throughout years from being black and white, from pure good and pure evil to more ambiguous and more multi-dimensional characters while keeping their superhero and supervillain characteristics as much as possible. Apart from the changes, also it is aimed to reveal what are the characteristics that do not change and stays the same.