Farklı tuzluluk ve yıkama suyu oranlarına sahip sulama sularının ıspanak (Spinacia oleracea L.) gelişimi, verimi ve drenaj suyu kalitesine etkisi
Effects of irrigation water with different salinity and leacing fraction on spinach (Spinacia oleracea L.) growth, yield and drainage water quality
- Tez No: 522677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KALE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması; farklı tuzluluk ve yıkama oranlarına sahip sulama sularının ıspanak bitkisinin gelişimi, verimi ve toprak ile drenaj suyu tuzluluğuna etkisinin belirlenmesi amacıyla saksı denemeleri şeklinde serada yürütülmüştür. Araştırma, 5 farklı sulama suyu tuzluluğu (T1=0 dS m-1, T2=1.0 dS m-1, T3=2.5 dS m-1, T4=5 dS m-1ve T5=7.5 dS m-1) ve 3 farklı Yıkama Suyu Oranı (Y1=%10, Y2=%20, Y3=%30) konuları tesadüf parsellerinde faktöriyel düzende 3 tekrarlamalı olmak üzere ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sulama suyu tuzluluğu ile bitki yaş ve kuru ağılıkları arasında önemli ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Sulama suyu tuzluluk düzeyi arttıkça verim; yaş ağırlık olarak %3, %27, % 48 ve % 72 düzeyinde, kuru ağırlık olarak %11, % 35, % 63 ve % 66 düzeyinde azalma göstermiştir. Sadece yıkama suyu oranı açısından ele alındığında yıkama suyu miktarı arttıkça elde edilen verim artmıştır. Sulama suyu tuzluluk düzeyi arttıkça yıkama suyunun etkinliği azalmıştır. Y1 konusunda oransal verim azalması T2 ve T3 konusunda yaklaşık %30 civarında iken T4 ve T5 konularında % 50-75 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a pot experiment in a greenhouse to define the effects of irrigation water having different salinity and leaching fraction on spinach (Spinacia oleracea L.) growth, yield and drainage water quality. The study was carried out utilizing 5 different irrigation water salinities (T1=0 dS m-1 ,T2=1.0 dS m-1,T3=2.5 dS m-1,T4=5 dS m-1 ve T5=7.5 dS m-1) and 3 different leaching fractions (Y1=%10,Y2=%20,Y3=%30) in randomized block design with factorials with 3 replications. According to the results of the research significant and negative relationship was observed between the water salinity and dry and wet plant weight. The yield as fresh and dry weight decreased as much as 3%, 27%, 48% and 72% and 11%, 35%, 63% and 66% respectively, when irrigation water salinity levels increased. When only the amount of leaching water is taken into consideration, the yield obtained increased as leaching fraction increased. As the irrigation water salinity increases, the efficiency of the leaching water decreases. The relative yield reduction in Y1 was about 30% for T2 and T3, and between 50 and 75% for T4 and T5.