Çubuk-Melikşah (Ankara) su kaynaklarının hidrojeokimyasal ve izotopik incelenmesi
Hydrogeochemical and isotopic investigation of Çubuk - Melikşah (Ankara) water resources
  1. Tez No: 522705
  2. Yazar: MEHMET KARGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Melikşah (Çubuk-Ankara) bölgesinde bazı su kaynakların hidrojeokimyasal ve izotopik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında bölgede bulunan jeotermal kaynak ve bazı su noktalarında pH, EC, sıcaklık ile kimyasal ve izotop analizleri yapılmıştır. Çalışma alanında suların sıcaklıkları 12,94 °C- 32,60 °C arasında, pH değerleri, 6,38 - 8,65 arasında, EC değerleri ise 910 mikromho/cm - 1377 mikromho /cm arasında değişmektedir. Sular CaMgHCO3 ve NaHCO3'lı sular tipindedir. Çalışma alanındaki sular meteorik kökenli sulardır. Rezervuar sıcaklığını tahmin etmek için kullanılan diyagram ve eşitliklere göre çalışma alanında yeralan jeotermal kaynağın rezervuar sıcaklığı 100 °C'den az, düşük rezervuar sıcaklığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, it was aimed to determine hydrogeochemical and isotopic properties of some water resources in Melikşah (Çubuk-Ankara) region. In order the achieve this purpose, pH, EC, temperature, chemical and isotopic parameters were analyzed for geothermal and some resources. Temperature measurements, EC (electrical conductivity) and pH values of selected waters are between 12.94 oC and 32.6 oC, 910 and 1370 micromho/cm and 6.38 and 8.65 respectively. Water resources are CaMgHCO3 and NaHCO3 facies. Samples plot on the Global Meteoric Water Line (GMWL). It depicts that, waters replenished by global precipitations. According to the diagrams and equations used to estimate the reservoir temperature, the reservoir temperature of the geothermal resource located in the study area shows a low reservoir temperature of less than 100 ° C.