Yüksek riskli gebelerde ninninin anksiyete ve prenatal bağlanma üzerine etkisi
The effects of lullaby in high risk pregnant women on anxiety and prenatal attachment
  1. Tez No: 522710
  2. Yazar: NAZLI BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma yüksek riskli gebelere ninni dinletilmesinin, durumluk kaygı ve prenatal bağlanma üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmaya bir devlet hastanesinin perinatoloji servisinde yatan, müdahale ve kontrol gruplarında 30'ar olmak üzere toplam 60 yüksek riskli gebe katılmıştır. Veriler gebe tanıtım formu, gebe izlem formu, durumluk kaygı envanteri ve prenatal bağlanma envanteri kullanılarak toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, ki kare, Student's t, Man Whitney U, Paired sample t, Wilcoxon Signed Rank testleri ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki gebelere, peş peşe 2 gün boyunca günde 1 defa 20 dakika olmak üzere ninni dinletilmiş; kontrol grubundaki gebelere genel hemşirelik bakım uygulamaları dışında hiçbir girişim yapılmamıştır. Çalışmanın 1. günü uygulama öncesi ve 2. günü uygulama sonrası gebelerin kaygı ve bağlanma durumları değerlendirilmiş, yaşam bulguları ise 2 gün boyunca uygulama öncesi ve sonrası ölçülmüştür. Müdahale sonrası gebelerin memnuniyet düzeyi sorgulanmıştır. Ninni dinletilen gebelerin durumluk kaygı puanının dinletilmeyenlere göre anlamlı olarak daha düşük olduğu (0.05). Ninni dinletilen gebelerin prenatal bağlanma puanının dinletilmeyenlere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu (0.05). Müdahale grubunda solunum hızı ve diastolik kan basıncı, kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to examine the effects of making high risk pregnant women listen to lullaby on state anxiety and prenatal attachment. A total of 60 high-risk pregnant women, 30 women hospitalized in the perinatology service of a state hospital and 30 women in the control group, participated in the study. The data were collected by using description form for the pregnant, pregnancy follow-up form, state anxiety inventory and prenatal attachment inventory. The data were assessed by using descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Chi Square, Student's t, Mann Whitney U, Paired sample t, Wilcoxon Signed Rank tests and Spearman correlation analysis. The pregnant women in the intervention group were made to listen to lullaby for 20 minutes once a day for two consecutive days; while the pregnant women in the control group did not undergo any intervention except for general nursing care practices. On the first day of the study, before practice and on the second day after practice, pregnant women's anxiety and attachment states were assessed and vital findings were measured before and after practice for two days. After the intervention, pregnant women's satisfaction levels were examined. It was found that state anxiety scores of pregnant women who listened to lullaby were significantly lower than those who did not (0.05). It was found that prenatal attachment scores of pregnant women who listened to lullaby were significantly higher than those who did not (0.05). While respiratory rate and diastolic blood pressure were found to decrease significantly (p0.05).