Çelik yapıların tasarım, hesap ve yapımına dair esaslar ve türkiye bina deprem yönetmeliği kuralları doğrultusunda çelik yapıların tasarımı
Steel structures design according to design, calculation and construction requirements of steel structures code and turkish building earthquake code
- Tez No: 522717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yeterli güvenlikte ve ekonomik bina tasarımı çok önemlidir. Bu yüzden yapıların tasarımında kullanılan yönetmeliklerin çok iyi anlaşılıyor ve uygulanabiliyor olması gerekmektedir. Bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde yürürlüğe giren 2016 Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar Yönetmeliği'nde yer alan tasarım kuralları ile resmi gazetede yayınlanarak 2019 yılında yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği hakkında bilgiler verilmiştir. Yönetmelikleri uygulamaya yönelik yol göstermesine yardımcı olmak amacıyla süneklik düzeyi sınırlı moment aktaran çelik çerçevelerden oluşan bir yapı ve süneklik düzeyi yüksek merkezi çaprazlı çelik çerçevelerden oluşan bir yapının YDKT ve GKT yöntemlerine göre ayrı ayrı tasarımları yapılmıştır. Sistem analizleri için SAP2000 programı kullanılmış ve eşdeğer deprem yükü yöntemi ile elastik hesap yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the areas with high earthquake risk, it is very important to design sufficiently safe and economic buildings. Therefore, the regulations used in the design of structures must be well understood and implemented. In this study, the information about design rules of Calculation and Construction Requirements of Steel Structures Code's 2016 published in the official newspaperand and Turkish Building Earthquake Code which is published and will come into force in 2019 are given. Concentrically braced steel frame system and moment resisting steel frame system have been designed with YDKT and GKT rules to help guidance to the implementation of the regulations. SAP2000 structural analysis program is used for performing the analysis and linear analysis is used for computing the equivalent seismic forces.