Felsefenin felsefesi felsefe kavramının tarihsel dönüşümleri ve birliği
  1. Tez No: 52272
  2. Yazar: SEVİM HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ULUĞ NUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
II ÖZET Felsefenin tarihi boyunca aldığı farklı anlamlar ve üstlendiği farklı görevler onun tarihsel değişkenliğini sergilemekle birlikte bu tarihsel ligini sınırlarını zorlayan bir yanı yahut gücü de vardır. Buna“philosophia perennis”denir. Bu nedenle, felsefe tarihinin değerlendirilmesi, nel iğinin gösterilmesidir de. Bunlar birbirinden ayrı tutulamaz. Felsefenin tanımlanmasında diğer bilimlerle ilişkisinin dile getirilmesi zorunludur. Fakat bu, felsefenin yöneldiği herhangi bir bilimin yöntemini uygulayacağı anlamına gelmez. Onun kendine özgü bakış açısı ve genel yöntemi vardır. Felsefe tarihini bir yazboz tahtası olarak sergilememek için, doğrular üzerine kurulu, problemlerin çözümüne yönelik bir anlayışla yazımına gidilmelidir. Bu yönelimde sistemci düşünüş (sistem kurma) dışarıda bırakılacak sistematik felsefe (problem çözümleme) yapılacaktır. Bu çalışma, felsefenin başlangıçlarından çağımıza kadar kendini tanımlama lar ı yla nasıl geliştiğini göstermeyi ama çlamaktadır
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Though the different meaning which the concept“philosophy”has acquired and the different tasks which she has put before herself throughout history exhibit her historical change, she also has an aspect or force which tends to transcend the limits of this historicity. This is labeled as“philosophia perennis”. For this reason, the evaluation of the history of philosophy is at the same time a pointing to her essence. These go inseparably together. In a definition of philosophy, her relation with the special sciences must be included. But this does not mean that philosophy is bound to apply the methods of whatever science she tends to include in her content. She has her own ways of viewing things and her own general method. In writing a history of philosophy, to avoid a mere exhibition of systems standing side by side, a conception aiming at showing the progress of solutions based on knowledge is necessary. This intention leaves out system-thought (building systems) and practices systematic philosophy (analysis of problems). This study aims to show how philosophy has developed since her beginnings by defining and redefining herself.